منو
 صفحه های تصادفی
معاد جسمانی
شبکه رشد
سرطان پوست
عزی
آینده مدیریت منابع انسانی
نرخ رسمی ارز
آموزش و پرورش از دیدگاه مانهایم
پلی آرتریت گرهی
حرکات جریانی
غلاف، نیام
 کاربر Online
679 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 [16:16 ]
  تضعیف میدان مغناطیسی زمین منجر به جابه جایی قطب ها نمی شود
 

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، میدان مغناطیسی زمین سپری نامرئی در برابر تشعشعات مرگبار کیهانی است. اما این سپر پویا دائما در حال تغییر است و هر 200 تا 300 هزار سال قطب های مغناطیسی زمین جابه جا می شود. همین پویایی میدان مغناطیسی موجب نگرانی هایی در بین محققان شده است.
در واقع عامل اصلی این نگرانی ضعف میدان مغناطیسی در بخشی از اقیانوس اطلس است که از شیلی تا زیمباوه گسترده شده و از سال 1958 تا کنون به وسعت آن افزوده شده است. به اعتقاد محققان ادامه این روند می تواند منجر به جابه جایی قطب های زمین شود.
در این تحقیقات ساختار میدان مغناطیسی زمین بین 300 تا 500 هزار سال قبل شبیه سازی شد تا دو جابه جایی اخیر قطب های مغناطیسی بررسی شود. محققان با بررسی این جابه جایی قطب ها که با عنوان Lansdcape در 41 هزار سال قبل و Mono Lake در 34 هزار سال قبل رخ دادند، دریافتند که میدان مغناطیسی زمین در آن زمان هیچ شباهتی به وضعیت کنونی نداشته است و در نتیجه تغییرات کنونی این میدان مغناطیسی نشانه های هشدار دهنده ای برای تغییر قطب های زمین محسوب نمی شوند.
بر اساس این تحقیقات، بخش های ضعیف شده میدان مغناطیسی زمین بدون هرگونه پیامد ناگواری ترمیم خواهد شد و احتمال جابه جایی قطب ها منتفی است.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع: 82902885/http/www.irna.ir/fa/News

  امتیاز: 0.00