منو
 کاربر Online
992 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 03 بهمن 1396 [05:16 ]
  ماه گرفتگی در آسمان ایران
 

پدیده ماه گرفتگی یا خسوف هنگامی رخ می دهد که زمین بین خورشید و ماه قرار می گیرد. همانطور که هر جسمی در مقابل نور، سایه دارد، زمین هم در مقابل نور خورشید سایه دارد و این سایه در فضای پشت زمین تشکیل می شود. ماه از زمین در فاصله ای قرار دارد که هنگام گردش به دور زمین، گاهی از این سایه عبور می کند. به دلیل زاویه حدود 5 درجه ای صفحه ماه با صفحه زمین، ماه در هر گردش خود به دور زمین، از سایه زمین عبور نمی کند. زیرا در این حالت، خورشید و زمین و ماه هم راستا هستند اما هم خط نیستند. حال در اثر شرایط خاص مداری، گاهی این سه جرم علاوه بر اینکه هم راستا هستند، هم خط نیز می شوند و در این شرایط ماه گرفتگی رخ می دهد.
در غروب روز چهارشنبه یازدهم بهمن 1396 پدیده ماه گرفتگی اتفاق می افتد. در ایران این ماه گرفتگی به طور کامل قابل مشاهده نیست اما بخش هایی از آن دیده می شود(هنگام طلوع ماه در ایران، بخشی از ماه گرفتگی طی شده است). هر ماه گرفتگی، یک نیم سایه و یک سایه دارد. ماه هنگام گردش به دور زمین، ابتدا وارد نیم سایه شده و سپس وارد سایه می شود. اطلاعات محاسباتی در مورد ماه گرفتگی به شرح زیر می باشد.
ورود ماه به نيم سايه زمين حدود: ساعت 14 و 21 دقيقه
ورود ماه به سايه زمين حدود: ساعت 15 و 18 دقيقه
آغاز گرفت كامل: ساعت 16 و 21 دقيقه
اوج گرفت حدود: ساعت 16 و 59 دقيقه
پايان گرفت كامل حدود: ساعت 18 و 41 دقيقه
خروج كامل از نيم سايه حدود: ساعت 19 و 38 دقیقه
مدت زمان گرفتگي كامل 1 ساعت و 16 دقيقه
زمان گرفت های جزیی و کلی حدود 3 ساعت و 22 دقیقه و زمان گرفت با محاسبه نیم سایه ها حدود 5 ساعت و 17 دقیقه می باشد.

  امتیاز: 0.00