منو
 صفحه های تصادفی
نرم افزار
سیستم اعداد دو دویی
بانک روس و ایران
اسب آبی
طهارت جسم و جان مادر امام
تخم کتان «داروئی»
آشنا کردن مردم با قرآن
مدینه، مدینة النبی، یثرب
آثار دشمنی با امام علی علیه السلام
استفاده از ظرایف قرآنی
 کاربر Online
692 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 07 دی 1396 [00:05 ]
  قدیمی ترین سیاهچاله ی کشف شده به جرم 800 میلیون برابر جرم خورشید
 

اختروش ها (کوازارها) پرنورترین اجرام غیر عبوری در آسمان هستند که این امکان را مهیا می سازند که کیهان را در فواصل دور و زمان های قدیم مطالعه کرد.
اختروش ها به دلیل وجود سیاهچاله های پرجرم در مرکز کهکشان های فعال که دارای دیسک برافزایش می باشند، این چنین درخشان هستند.
در مطالعه جدیدی که در نشریه نیچر به چاپ رسیده است، اختروش جدیدی در انتقال به سرخ 7.5 که برابر زمانی است که سن کیهان فقط 690 میلیون سال بوده است توسط منجمان کشف شده است. این اختروش که از این پس با نام J1342+0928 شناخته می شود، دارای درخشندگی برابر 400 هزارمیلیارد برابر خورشید است و میزبان ابر سیاهچاله ای با جرم 800 میلیون برابر خورشید می باشد.
وجود چنین سیاهچاله پرجرمی در زمانی که فقط 5 درصد از سن کیهان گذشته است به این معنا است که بذر سیاهچاله های اولیه باید زودتر شکل گرفته باشد و یا به مدل های برافزایشی سریع تری برای توصیف این اختروش احتیاج است و شاید هم هردو این نظریه ها با داده های آینده سازگار باشد.
این اختروش به همکاری سه گروه رصدی مساح فروسرخ آسمان `وایز`، `یوکیدز` و ``دی کم` به ترتیب زیر انجام شده است.
1) Wide-field Infrared Survey Explorer6 (ALLWISE),
2) United Kingdom Infrared Telescope Infrared Deep Sky Survey (UKIDSS)
3) DECam Legacy
این ابرسیاهچاله قدیمی ترین سیاهچاله ای است که تاکنون منجمان کشف کرده اند. این کشف جدیدی دریچه ای تازه برای شناخت کیهان اولیه، رشد سیاهچاله ها و تحول ساختارها در کیهان را باز خواهد کرد.
نویسنده خبر: شانت باغرام
منبع اصلی خبر: Nature
منبع:
http://www.psi.ir/news2_fa.asp?id=2345

  امتیاز: 0.00