منو
 صفحه های تصادفی
رسانه دانش:CompactTOC2
ترکیب شیمیایی متغیر سیاره‌ها
روشی برای تعیین تجربی انرژیهای یونش
D
عملیات حسابداری در سیستم حسابداری دستی
توکان
بازرگانی و کشاورزی
آموزش و پرورش و تحرک اجتماعی
اصلاح خواص پلاستیک
گفتگو با حضرت خضر
 کاربر Online
666 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 28 آذر 1396 [06:53 ]
  شناخت بیشتر شب یلدا
 

شب یلدا یکی از شناخته شده ترین شب های سال است. در واقع در این شب، اقوام و خویشاوندان گرد هم آمده و از حال یکدیگر باخبر شده و این وسیله ای می شود تا بعضا یادی از بوستان و گلستان و شاهنامه فردوسی و یا نقل خاطرات توسط مسن ترهای فامیل بشود. ضمن اینکه از تنقلات و میوه ها به ویژه انار و هندوانه نیز به طور رایج استفاده می شود. این برداشت ظاهر آن چیزی است که اتفاق می افتد. ولی به طور خاص تقریبا عامه مردم می دانند که این شب یکی از طولانی ترین شب های سال است.
آوردن علوم تخصصی به میان مردم و مطلع کردن آنها به طور دقیق از آن، شاید خیلی کار راحتی نباشد. بسیاری از مردم شاید خبری از محاسبات پیچیده ریاضی، فیزیک و اختر فیزیک نداشته باشند. پس چگونه می توان علوم را در بین مردم نهادینه کرد؟ شاید یکی از راه هایی که اجداد ما در نظر گرفتند، تبدیل پدیده های طبیعی به مناسبت های مختلف بود. مثلا نوروز مناسبتی است که هزاران سال است برگزار می شود. و مردم آن را حلول سال نو می دانند. در حالی که پشت این یک کلمه به ظاهر ساده `نوروز`، محاسبات زیادی نهفته است که اغلب مردم از آن بی اطلاع هستند مانند دایرةالبرج، استوای سماوی، اعتدالین، انقلابین و شاید نیازی هم نباشد که از آنها اطلاع یابند. بنابر این، علوم با این شیوه، هزاران سال در بین مردم رایج شده و از هر نسلی به نسل دیگر منتقل می شود تا امروز که به ما رسیده است. در مورد شب یلدا نیز احتمالا همین شیوه است. در اول مهر تقریبا روز 12 ساعت و شب نیز 12 ساعت است. از این زمان، خورشید آهسته آهسته به سمت جنوب می رود و در نتیجه، طول شبها افزایش یافته و طول روز کاهش می یابد. اما آنچه در شب یلدا اتفاق می افتد، خورشید در کمترین ارتفاع خود قرار می گیرد. به عبارتی دیگر، خورشید از جنوبی ترین نقطه شرق، طلوع کرده و در جنوبی ترین نقطه مغرب، غروب می کند و این یعنی کوتاهترین طول روز و یا بلندترین طول شب می باشد. به عبارت دیگر خورشید به نقطه انقلاب زمستانی می رسد. اما پس از شب یلدا، خورشید آهسته به سمت شمال حرکت می کند. آهسته آهسته طول شب کاهش یافته و طول روز افزایش می یابد تا زمانی که به اول فروردین می رسیم و در این زمان طول شب و روز هر کدام 12 ساعت می شود. شب یلدا به عنوان انقلاب زمستانی توسط همه دانشمندان و مردم جهان شناخته شده است. در برخی کشورها نیز در این شب جشن گرفته می شود.

  امتیاز: 0.00