منو
 صفحه های تصادفی
افلاطون
برهان خلف
تعداد شهدای اهل بیت علیهم السلام در کربلا
کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان
خورشید دوم
موتور مغناطیسی منظومه شمسی
شکلهای تخیلی در عکاسی
تورمالین
مغناطیس گرانشی
صنایع هواپیمایی گویژو
 کاربر Online
1014 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 28 آبان 1396 [03:01 ]
  برگزاری کارگاه های نجوم ویژه دانش آموزان و معلمان در استان کرمان، آموزش و پرورش شهر رفسنجان
 

کارگاه های نجوم ویژه دانش آموزان و دبیران دوره اول متوسطه و معلمان آموزش ابتدایی در مکان تعدادی از مدارس و آموزش و پرورش رفسنجان در تاریخ 24 و 25 آبان 1396برگزار شد. مدرس این کارگاه ها، غلامحسین رستگارنسب همکار تالیف در بخش نجوم کتاب علوم تجربی پایه نهم دبیرستان و دبیر بخش نجوم شبکه رشد وزارت آموزش و پرورش و عضو انجمن نجوم ایران بود. کارگاه ویژه دانش آموزان در روز چهارشنبه صبح، در مدارس دختران و پسران استعدادهای درخشان، دوره اول متوسطه برگزارشد. در این کارگاه ها، دانش آموزان تیز هوش از پایه های هشتم و نهم حضور داشتند و مباحث نجوم، مرتبط با محیط پیرامون خود و معارف اسلامی و به ویژه کتاب های درسی بیان شد. در این کارگاه ها، همچنین به سوالات دانش آموزان در بخش های مختلفی از علم نجوم و ستاره شناسی پاسخ داده شد.
کارگاه ویژه دبیران، با حضور دبیران علوم تجربی و علوم اجتماعی در عصر روز چهارشنبه در سالن اجتماعات آموزش و پرورش رفسنجان برگزار شد. در این کارگاه، دبیران با نجوم قدیم و نجوم نوین و کاربردهای آن در زندگی و محیط پیرامون خود و معارف اسلامی با تکیه بر کتاب های درسی بیشتر آشنا شدند. آشنایی با نقشه آسمان شب و نقشه خوانی و روش پیدا کردن اجرام آسمانی از دیگر مباحث مطرح شده در این کارگاه بود. سپس دبیران به محوطه آموزش و پرورش آمده و با استفاده از نقشه آسمان، لیزر سبز و سایر وسایل، به یافتن صورت های فلکی پرداختند. در ادامه رصد، با استفاده از یک دستگاه تلسکوپ انعکاسی، رصد ستاره های دوگانه و تعدادی خوشه های ستاره ای مانند خوشه پروین انجام گرفت. در صبح روز پنجشنبه، دبیران با شیوه محاسباتی ساعت های آفتابی آشنا شده و به طراحی و ساخت ساعت آفتابی از نوع افقی پرداختند. سپس ساعت های آفتابی دست ساخت خود را به حیاط آورده و مورد آزمایش قرار دادند و با استفاده از محاسبات و نصف النهار رسمی کشور، زمان محلی را به زمان رسمی تبدیل کردند. در روز چهارشنبه و قبل از برگزاری کارگاه ساعتهای آفتابی، ملاقاتی بین مدرس کارگاه ها و معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش رفسنجان، جناب آقای سیدکاظم حسینی پور و معاون آموزش و نو آوری و سایر کارشناسان انجام گرفت. جناب آقای حسینی پور در بخشی از جلسه عنوان کردند که در دوسال قبل، مسابقه طراحی و ساخت ساعت های آفتابی توسط دانش آموزان انجام شده است و امروز دبیران با فراگیری بیشتر این بخش از علم نجوم، می توانند کمک بیشتری به دانش آموزان در تعیین زمان رسمی از زمان محلی که پایه آن، استفاده از ساعت آفتابی است، نمایند. در عصر روز پنج شنبه، کارگاه نجوم با حضور معلمان پایه چهارم از دوره ابتدایی برگزار شد. در این کارگاه، ابتدا معلمان با مقدماتی از علم نجوم آشنا شده و سپس، زمان بیشتری از کارگاه، به پرسش و پاسخ در مورد مسایل نجومی، مرتبط با کتاب های درسی طی شد.
گزارش از: طاهره عظیمی

  امتیاز: 0.00