منو
 کاربر Online
1724 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 15 شهریور 1396 [03:07 ]
  شعار هفته جهانی فضا اعلام شد: `کشف جهان های تازه در فضا`
 

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: هر سال انجمن هفته جهانی فضا (WSWA) موضوعی را برای هفته جهانی فضا (WSW) انتخاب می کند تا تمام فعالیت ها و رویدادهای صورت گرفته در جهان را در این هفته (4تا 10 اکتبر) پیرامون این شعار برنامه ریزی می کند. این انجمن شعار هفته جهانی فضا در سال 2017 را `کشف جهان های تازه در فضا` اعلام کرده است.
موضوع هفته جهانی فضایی 1396 یک موضوع رو به جلو (انقلابی) است که به نظر می رسد برای الهام بخشیدن به جهان طرح شده است. این موضوع از نوع مأموریت های زیست نجومی نظیر New Horizons (اولین مأموریت ناسا به پلوتو و کمربند کوئیپر) است که کانون توجه قرار می گیرند. شاهکار مهندسی نظیر فضاپیمای چند منظوره لاکهید مارتین (اولین فضاپیمای ناسا که برای تسهیل اکتشاف جهان های تازه در اعماق فضا برای دراز مدت طراحی شده است) و تلاش های بازیگران جدید فضایی نظیر Space X (از پروژه های انقلابی فن آوری فضایی با هدف نهایی قادر ساختن انسان برای سکونت در سیاره های دیگرنظیر مریخ) و نهادهای دیگر، به اکتشاف و استفاده از منابع فرازمینی، مانند فلزات از سیارک ها، آب از ماه، و انرژی خورشیدی نامحدود در مدار زمین چشم دارند.
از اولین مسابقه به قطب جنوب و اولین پرواز انفرادی در اقیانوس اطلس، تا بازکردن یک مسیر دریایی از اروپا به شرق، اکتشاف و ماجراهای آن برای ما به عنوان ساکنان سیاره زمین امری تعریف شده است. مراسم هفته جهانی فضا در سال 1396 راه هایی را برای بهبود دانش و آگاهی گسترده مردم از مزایای انکارنکردنی فناوری فضایی و کاربردهای آن باز خواهد نمود. این موضوع همچنین نشان می دهد که ظرفیت اکتشافات ما پایانی ندارد و آسمان محدودیتی برای خیل عظیم مشتاقان کشفیات فضایی ایجاد نمی کند.
به گفته دکتر تی اِمبی آگاناباجانت مدیر اجرایی WSWA، : `موضوع امسال مشاجراتی را در خصوص اکتشافات آینده ما، چه روی ماه، مریخ یا حتی فراتر از آن ایجاد خواهد کرد و این موضوع الهام بخش سازمان دهندگان رویدادهای فضایی خواهد شد تا رویدادهای مهیج اکتشافات فضایی را در مدارس، دانشگاه¬ها، مراکز علمی، افلاک نماها، باشگاه های نجوم، شرکت ها و حتی موزه ها ساماندهی کنند. هفته جهانی فضا 1396 با در نظر گرفتن طبیعت انسانی ما، که به دنبال اکتشافات و ماجراجویی است می تواند بزرگ تر از همیشه برگزار شود.` هر کس از هر کجای جهان می تواند یک رویداد جهانی هفته فضا ایجاد کند. به گفته گوران نیکولاسویچ، مدیر عملیات WSWA ، : ` موضوع 1396 ما، راهنمای ایجاد رویدادهای فضایی به شمار می رود. با این حال،WSWA هر گونه رویداد مرتبط با فضا را که از 12 تا18 مهر صورت می گیرد، به عنوان یک رویداد رسمی در هفته جهانی فضا پذیرفته و ثبت نام می کند.`

منبع: https://isa.ir/content/984

  امتیاز: 0.00