منو
 کاربر Online
1479 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 24 تیر 1396 [10:34 ]
  ماه- اطلاعات عمومي ماه
 

ميانگين فاصله از زمین: 384،000 كيلومتر
زاويه صفحه مدار ماه با صفحه دايرة‌البروج: 5.2 درجه
دوره تناوب گردش به دور زمين: 27،32 روز
دوره تناوب گردش اهله ماه: 29،5 روز
ميانگين سرعت مداري: 1 كيلومتر بر ثانيه
قطر: 3،460 كيلومتر
چگالي: 0،61 برابر چگالي زمين
سرعت گريز از جاذبه زمين: 2،38 كيلومتر بر ثانيه
شتاب گرانش سطحي: یک ششم شتاب گرانش زمين
بيشترين دما: ‌150 درجه سانتيگراد
كمترين دما: 140‌− درجه سانتيگراد
ماه يگانه قمر زمين و نزديك‌ترين همسايه آسماني ما، بعد از خورشید است كه توجه آدمي را از دير باز به خود معطوف داشته است. با قطري در حدود یک چهارم قطر زمين و جرمي برابر با یک هشتادو یکم زمين و یک پنجاهم حجم زمين از بزرگترين قمرهاي منظومه شمسي به‌شمار مي‌رود.
از آنجايي كه حجم و جرم ماه كم است؛ مانند اكثر قمرهاي منظومه شمسي و بر خلاف زمين، ماه نيز جو ندارد. در واقع به دليل ضعيف بودن ميدان جاذبه آن قادر به نگهداري جو در فضاي اطرافش نيست. بررسي‌ها حكايت از آن دارند كه جو بسيار رقيق ماه با تراكم ده به توان منفی چهارده بار كمتر از جو زمين متشكل از ئيدورژن و هليوم و نئون و آرگون مي‌باشد.
همين عدم وجود جو باعث خواهد شد تا هيچ گونه تغييرات و فرسايشي در سطح ماه رخ ندهد و تا ميليون‌ها سال، شكل و ساختار سطح ماه به همان شكل اوليه باقي بماند! حتي همين نبود جو باعث خواهد شد هيچ مانعي در مقابل برخورد سنگ‌هاي آسماني سرگردان با ماه وجود نداشته نباشد، و به همین دلیل ما سطح ماه را پر از دهانه‌هاي برخوردي بيبينيم!
از طرفي به دليل نبودن جو در ماه، تغييرات دما و اختلاف دماي بين دو ناحيه روشن و تاريك ماه بسيار زياد است. در مناطق روشن اين سطح به مدت دو هفته‌ي پياپي در معرض اشعه خورشيد است و سپس به همين مدت در تاريكي مي‌رود. گرماي خورشيد چندان به عمق سطح ماه نفوذ نمي‌كند و دماي سطح ماه بلافاصله پس از تاريكي سطح ماه يا در زمان خسوف، سريع كاهش مي‌يابد. تا آنجا كه تغيير دماي 50 درجه‌اي در هر ساعت اتفاق خواهد افتاد.
ماه در يك مدار بيضوي كه زمين در يكي از كانون‌هاي آن قرار دارد، به دور زمين مي‌گردد. ميانگين فاصله ماه 60 برابر شعاع زمين است. ماه در نزديك‌ترين فاصله خود از زمين (حضيض) به 360،000 كيلومتر و در دورترين فاصله (اوج) به 400،000 كيلومتر مي‌رسد. همين دوري و نزديكي ماه، تاثير خود را بر ساير پديده‌هاي ديگر ماه مثل گرفت‌ها و رخ‌گرد و ... خواهد گذاشت.

  امتیاز: 0.00