منو
 کاربر Online
1549 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 24 تیر 1396 [10:00 ]
  زمین در فضا- میدان مغناطیسی زمین
 

زمین همانند یك آهن ربای دو قطبی است كه موقعیت قطب‌های آن متناسب با زمان پیوسته در حال جابه‌جایی است. یكی از قطب‌ها در خلیج هودسن (كانادا) است و دیگری در سرزمین ویكتوریا در قاره جنوبگان. آن قسمت از فضای اطراف زمین که توسط كه میدان مغناطیسی احاطه شده است را مغناط كره یا مغناطیس كره (Magnetosphere)‌ می‌نامند. دانشمندان وجود میدان مغناطیسی زمین را معلول جریان‌های آهن مایع (مذاب)‌ در هسته زمین می‌دانند.
قطب‌های میدان مغناطیسی زمین بسته به این‌كه در كدام مكان از زمین قرار داشته باشیم، بین صفر تا حداكثر 12 درجه با محور جغرافیایی زمین انحراف دارد.
وجود بادهای خورشیدی و برهم كنش آن با میدان مغناطیسی زمین باعث شده است تا خطوط میدان مغناطیسی زمین از حالت عادی خود خارج شود و آن قسمت از مغناط كره زمین كه رو به خورشید واقع است فشرده شده و فقط تا شعاع 8 تا 10 برابر شعاع كره زمین گسترش یابد در حالیكه مغناط کره، در آن سوی كره زمین كه از خورشید دور است؛ تا 1000 برابر شعاع كره زمین نیز در فضا گسترش یافته است. در صوت و بصورت زیر نویس نیز همین متن عیناً آمده است. اگر نیاز بود بصورت متن نیز قابل ارائه است, در غیر اینصورت قابل حذف می باشد
كمر بندهای وان آلن (Van Allen Belts)
در منطقه مغناط كره زمین، ناحیه‌ای وجود دارد كه مانع از رسیدن ذرات مضر و خطرناك پرانرژی و باردار كیهانی به زمین می‌شوند. این ناحیه كه به افتخار كاشف آن، دكتر جیمز وان آلن، كمربندهای وان آلن نامیده می‌شوند از دو لایه جدا از هم تشكیل شده است. فضای این ناحیه بیشتر حاوی پروتون‌ها و الكترون‌های پرانرژی به دام افتاده در میدان مغناطیسی زمین است.

  امتیاز: 0.00