منو
 کاربر Online
990 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 15 اردیبهشت 1396 [20:09 ]
  رونمایی از یک سامانه سیاره‌ای مشابه منظومه شمسی
 

ناسا موفق به کشف یک سامانه سیاره‌ای مشابه منظومه شمسی شده است که در حدود 10.5 سال نوری از زمین فاصله دارد. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این سامانه در نیم‌کره جنوبی صورت فلکی `جوی روان`( Eridanus) قرار دارد. این منظومه در اطرف ستاره `اپیلسون`(Epilson) شکل گرفته است.
در این منظومه حجم کمربندهای سیارکی، یخی، گازی و صخره‌ای بسیار بالاست.
از ویژگی‌های جالب این منظومه وجود سیاره‌ای هم‌اندازه با مشتری در آن است که از قضا فاصله آن تا ستاره اپیلسون نیز برابر با فاصله مشتری تا خورشید است.
`ماسیمو مارنگو` (Massimo Marengo) یکی از محققان دانشگاه “آیوا”(Iowa) آمریکا گفت: این کشف می‌تواند به ما در زمینه شناخت روزهای اول منظومه شمسی بسیار کمک کند و ما می‌توانیم روند شکل‌گیری منظومه شمسی را با استفاده از ساختار فعلی این منظومه درک کنیم. وی افزود: روند شکل‌گیری این منظومه مشابه روزهای آغازین منظومه شمسی است. اندازه‌گیری‌های انجام شده بر روی این منظومه فرآیندی پیچیده بوده است که با استفاده از چندین سال کار مدل‌سازی رایانه‌ای امکان‌پذیر شده است. یکی از کارهایی که محققان ناسا مجبور بودند برای شناسایی بهتر این منظومه انجام دهند تفکیک نورهای ساطع‌شده از سیارک‌ها و سیارات موجود در این سامانه بوده است.
این کشف با استفاده از رصدخانه هوایی مادون قرمز ناسا موسوم به `سوفیا`(SOFIA) انجام شده است که در یک هواپیمای بوئینگ 747 قرار دارد.منبع: http://parssky.com/view/FA/20663.aspx

  امتیاز: 0.00