منو
 کاربر Online
770 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 09 دی 1395 [04:36 ]
  رصد ابری اسرار آمیز در ستاره ای دور دست
 

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان متوجه شدند چیزی عجیب جلوی نور یک ستاره جوان به نام RIK-210 را گرفته است که تقریبا ۴۷۲ سال نوری از ما فاصله دارد.
به گزارش کلیک، به طور معمول زمانی که نور یک ستاره کم می شود، دال بر این است که جرمی مانند یک سیاره در مدار آن می گردد اما RIK-210 هیچ جرمی در مدار خود ندارد. و این یکی از چندین ستاره عجیب است که در چند ماه اخیر کشف شده و به نظر می رسد از یک الگوی کم نور شدن غیر منتظره تبعیت می‌کند. اما واقعا علت آن چیست؟
ستاره شناسان به طور مداوم نوری که از ستارگان دور دست می آید را رصد می کنند به این امید که یک سیاره جدید در مدار آن‌ها کشف کنند. این نوع شکار سیاره یک روش نحوه عبور است, زیرا کم نور شدن ستارگان می تواند به علت عبور سیاره ای از جلوی آن باشد که برای مدتی از رسیدن نور آن به زمین جلوگیری می کند.
اکثر اوقات محققین از طریق مشاهدات طولانی مدت متوجه خواهند شد چه چیزی باعث کم و زیاد شدن نور ستاره شده و معمولا منجر به یک دسته بندی سر راست می شود، اما گاهی اتفاقات کمی عجیب می شوند.
برای مثال، در سال ۲۰۱۵ ستاره شناسان متوجه شدند یک کم و زیاد شدن عجیب نور در KIC 8462852 یا همان ستاره نمام رخ می دهد که هنوز توضیحی برای آن وجود ندارد و چندین فرضیه برای آن مطرح شده، از جمله اینکه یک ابرساختار موجودات فضایی در مدار آن قرار دارد.
این کم و زیاد شدن جدید نور نیز به همان اندازه عجیب است. این رویداد ابتدا توسط منجمینی که روی ماموریت کپلر ناسا مشغول کار بودند کشف شد. این افراد از رصدخانه فضایی کپلر برای شکار اگزوپلنت ها از طریق نور ستارگان دور دست استفاده می کنند. سپس این ایده به دست تیم فعلی سپرده شد که توسط تره ور دیوید از موسسه فناوری کالیفرنیا رهبری می شود.
همان طور که این تیم گزارش داده است، نوسانات نوری RIK-210 تا ۱۵ درصد هر ۵٫۶۷ روز زمینی، یعنی مدت بسیار کوتاهی طول می کشد. همچنین زمان این رویداد با چرخش ستاره در یک مسیر قرار می گیرد به این معنی که در حینی که ستاره می‌چرخد، منبع عجیب این نوسانات نیز همراه با آن می چرخد.
این تیم سعی کرد برای این مساله علت قانع کننده ای پیدا کند. اولین فرضیه وجود یک کوتوله قهوه ای در معیت این ستاره بود که پس از مشاهدات طولانی و تصویر برداری وجود آن رد شد.
تحلیل های بعدی نیز نشان دادند که این نوسانات نوری نمی تواند به دلیل وجود یک جرم مدور نیست، از این رو فرضیه یک سیاره از میان گزینه ها حذف شد. آن‌ها همچنین مدعی شدن که ممکن است یک ستاره باشد ـ تقریبا ۵ تا ۱۰ میلیون ساله ـ همچنین فاقد دیسک پیش سیاره ای بوده و از غبار تشکیل شده است.
این تیم می گوید “از نظر ما این رویداد نوسانات نوری بر اساس مشاهدات عمیق و طولانی مدت ما، ممکن است به دلیل وجود هر چیزی بر سطح این ستاره باشد. این تیرگی متغیر توسط یک دیسک پیش سیاره ای نیز غیر محتمل است زیرا ستاره به طور دائم فعال نیست.”
این تیم می گوید احتمالا در فضای مگنتوسفر ستاره یک ابر وجود دارد که پر از ذرات باردار است و توسط میدان مغناطیسی این ستاره کنترل می شود. هرچند این فرضیه هنوز تایید نشده است اما بیش از سایر فرضیه ها معنی دار است زیرا یک ابر در مدار آن می تواند با سرعت خود ستاره در گردش باشد. هرچند آن‌ها معتقدند باید مدت بیشتر این ستاره را بررسی کنند تا بتوانند در این مورد اظهار نظر قطعی داشته باشند.منبع: http://click.ir/1395/09/30/watching-mysterious-cloud-in-far-star

  امتیاز: 0.00