منو
 صفحه های تصادفی
بهداشت مواد غذایی
زلزله‌شناسی
کنترل توپ
سیر
عوامل تشکیل سایه چیست ؟
علی بن ابی حمزه بطائنی
بادام زمینی اسپانیایی
وام مظفرالدین شاه از انگلستان
صحرای آفریقای جنوبی
مناظره امام باقر در حضور امام سجاد علیهماالسلام
 کاربر Online
1130 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 19 آذر 1395 [15:26 ]
  اردوی رصدی دبیرستان امام محمد باقر ( ع ) منطقه 4 تهران در شهر کیلان از توابع شهرستان دماوند
 

اردوی رصدی دبیرستان دخترانه امام محمد باقر علیه‌السلام در روز چهارشنبه به تاریخ 19 آبان 1395 در خوابگاه دختران حضرت زهرا سلام‌الله‌علیه از توابع آموزش و پرورش شهرستان دماوند برگزار شد.
در این اردوی رصدی، 35 دانش آموز و مربی به همراه مدیریت محترم دبیرستان حضور داشتند. مدیر محترم دبیرستان، سرکار محترم خانم عطارد، یکی از اهداف برگزاری این اردو را آشنایی دانش آموزان با نجوم عملی و شناخت بیشتر عالم لایتناهی عنوان کردند. ایشان در بخش دیگری از صحبتهای خود اشاره کردند که در سال تحصیلی جاری یکی از کلاس های فوق برنامه دبیرستان، نجوم و دانش ستاره شناسی در پایه دهم می باشد. ایشان ادامه دادند: دانش آموزان که از ابتدای سال تحصیلی کلاس نجوم را شروع کرده اند با توجه به موقعیت ماه در آسمان و عدم ابری بودن آسمان و دور بودن از آلودگی هوا راهی این اردوی رصدی شده تا آنچه را که در کلاس های نظری با آن آشنا شده اند به صورت عملی و با استفاده از ابزارها و دستگاه های رصدی مانند تلسکوپ تجریه نمایند.
در این اردوی رصدی، دانش آموزان ابتدا با صور فلکی آشنا شدند و سپس رصد ماه با تلسکوپ را آغاز کردند و هر دانش آموز آنچه را که در چشمی تلسکوپ می دید با مداد برروی کاغذ رسم می کرد. در این بخش، دانش آموزانی که دقت زیادی در رسم جزئیات ماه انجام داده بودند، جوایزی را از مدیر دبیرستان دریافت کردند. اسامی دانش آموزان در زیر آمده است:
سارا روشن ضمیر
سارا میرزاییان
نیلوفر عدالتی
در بخش دوم رصد، دانش آموزان به رصد ستاره های دوگانه و اجرام غیر ستاره ای پرداختند. یکی از زیباترین اجرام غیر ستاره ای که دانش آموزان به رصد آن پرداختند `سحا بی سراسب` بود. آخرین بخش اردوی رصدی شامل افسانه نویسی بود. در این بخش، دانش آموزان یک صورت فلکی را به دلخواه انتخاب کرده و آن را به دو صورت فلکی تقسیم کردند و هر صورت فلکی جدید را نامگذاری کرده و یک افسانه با توجه به قدرت رویا پردازی و خلاقیت خود نوشتند. در انتهای این بخش سه افسانه که بالاترین امتیاز را از نظر زیبایی کسب کرده بودند هدایایی را دریافت کردند. اسامی دانش آموزان عبارت است از:
مریم بهنامی
رویا احمدیان
هانیه داداشی
در این اردوی رصدی یک دانش آموزبه نام زهرا سادات خادم الشریعت که در بخش های مختلف اردو همکاری بسیار بالاتر از حد انتظار را داشت مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت.
در بخش پایانی اردو، دانش آموزان، صبح روز پنج شنبه به روستای زیارت در حدود چهار کیلومتری شهر کیلان رفته و در مقبره امامزاده عیسی بن جعفر نواده امام موسی کاظم علیه‌السلام حضور یافته و زیارت نامه آن حضرت را خواندند و پس از آن دانش آموزان به تهران و مدرسه خود بازگشتند.
مسئولیت بخش علمی و رصدی این اردو را جناب آقای غلامحسین رستگارنسب بر عهده داشتند.


گزارشگر: مرضیه بهلولی جورابی

  امتیاز: 0.00