منو
 کاربر Online
1312 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 18 آذر 1395 [01:59 ]
  مسابقه ساعت های آفتابی در دبیرستان نمونه دولتی امام محمد باقر ( ع )
 

دانش آموزان عضو گروه نجوم دبیرستان نمونه دولتی امام محمد باقر علیه‌السلام موفق شدند در کارگاه ساخت ساعتهای آفتابی شرکت کرده و هر کدام از دانش آموزان یک ساعت آفتابی طراحی کرده و بسازند. ساعتهای آفتابی شاید از قدیمی ترین دست سازه های انسان باشد. ساعت آفتابی برای اندازه گیری زمان بکار می رود. امروزه با اینکه ساعت های مکانیکی و الکترونیکی و اتمی جایگزین ساعت های آفتابی شده است اما همچنان پایه همه این ساعت ها، ساعت آفتابی می باشد. ساخت یک ساعت آفتابی نیازمند علومی هم چون ریاضیات و جغرافیا مانند جهت یابی جهت استقرار ساعت آفتابی و تعیین مختصات جغرافیایی و نجوم و فیزیک می باشد. همچنین خواندن ساعت آفتابی نیاز به یک سری محاسبات دارد.
به همین دلایل در کشور های پیشرفته و توسعه یافته، یکی از مهارتهایی که توسط همه دانش آموزان دبیرستان انجام می شود، ساخت ساعت آفتابی است. معمولا در بیشتر کشور ها کارناوالهای ساعت های آفتابی وجود دارد. در کشور ما نیز با همت انجمن نجوم ایران و همکاری وزارت آموزش و پرورش حدود یک دهه است که ساعت آفتابی ساخته دست دانش آموزان در جشنواره های ساعت های آفتابی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. اکنون بیش از 50 صفحه مطالب نجومی در کتب درسی مختلف دانش آموزان وجود دارد که ساخت ساعت آفتابی نیز در بین این مطالب دیده می شود.
دانش آموزان دبیرستان نمونه دولتی امام محمد باقر علیه‌السلام نیز روش ساخت ساعت آفتابی را طبق دستورالعمل ساخته و در تاریخ 19 آبان 95 در مسابقه ای که به همین منظور در دبیرستان برگزار شده بود شرکت کردند. در این مسابقه سه موضوع: دقت ، جنس و هنر بکار رفته در ساعت آفتابی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت 3 ساعت آفتابی، بالاترین امتیاز را کسب کرد و دانش آموزان سازنده آنها جوایزی را از مدیرمحترم دبیرستان دریافت کردند. این دانش آموزان عبارتند از:

1-طناز محمدی
2-شکیلا زرکوب
3-مبینا کیادربند سری

گزارش از: مرضیه بهلولی جورابی

  امتیاز: 0.00