منو
 کاربر Online
1766 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 12 آذر 1395 [18:29 ]
  شیرجه کاسینی به داخل حلقه‌های زحل
 

به گزارش ایسنا به نقل از ناسا، این فضاپیما در ماموریت خود چند دور در اطراف لبه‌های خارجی حلقه‌های اصلی زحل مدارگردی خواهد کرد. طی این مدارگردی، کاسینی به نردیکترین فاصله خود از حلقه‌های سیاره از زمان ورودش در سال 2004 خواهد رسید و با انجام نزدیکترین بررسی بر روی این حلقه‌های غبار، مناظر بی‌سابقه‌ای از قمرهای نزدیک به آن‌ها را ارائه خواهد کرد. به گفته ناسا، کاسینی از تاریخ 30 نوامبر تا 22 آوریل 2017 در اطراف قطب‌های زحل گردش کرده و هر هفت روز یک شیرجه را در منطقه ناشناخته لبه بیرونی حلقه‌های اصلی سیاره انجام می‌دهد که در کل 20 گردش خواهد شد. این مرحله از ماموریت کاسینی `مدارهای مرور حلقه` نام گرفته زیرا به بررسی لبه‌های خارجی حلقه‌ها می‌پردازد. همچنین دو ابزار به نمونه‌برداری از ذرات و گازهای حلقه‌ها خواهند پرداخت.
این آخرین ماموریت کاسینی پیش از شیرجه مرگبار آن در جو زحل در 15 سپتامبر 2017 است که در آن زمان، سوختش پایان یافته است. در جریان این مدارگردی‌ها، کاسینی به فاصله 90 هزار کیلومتری بالای ابرهای زحل خواهد رسید. در دو مدارگردی اول،‌ فضاپیما بطور مستقیم از میان یک حلقه بسیار کمرنگ عبور خواهد کرد که در اثر برخورد دنباله‌دارها به دو قمر کوچک جانوس و اِپیمِتِئوس ایجاد شده است. کاسینی در مدارگردی خود در ماههای مارس و آوریل از میان لبه‌های خارجی حلقه F گذر خواهد کرد که نشانگر مرز خارجی سیتم حلقه اصلی است. در آوریل 2017، کاسینی مرحله فینال بزرگ خود را آغاز خواهد کرد و طی شیرجه خود از میان شکاف باریک بین زحل و حلقه‌های آن،‌ از فاصله 1012 کیلومتری بالای ابرهای سیاره گذر خواهد مرد.
منبع:
http://isna.ir/print/95091005652

  امتیاز: 0.00