منو
 صفحه های تصادفی
عدی بن حاتم
شیوه بازی «فوتبال»
عفونت و عوامل آن
تکنولوژى مدیریت در دنیاى امروز
ژله
گواتر
حاکمان کمربند کویی‌پر
مفاهیم برتر مردم ناحیه آند
ماده
انواع نثر از نظر محتوا یا درونمایهFond
 کاربر Online
513 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 13 مهر 1395 [15:59 ]
  افتتاح اولین آزمایشگاه پلاسمای هسته‌ای دانش آموزی کشور
 

افتتاح اولین آزمایشگاه پلاسمای هسته‌ای دانش آموزی کشور در استان گلستان

اولین آزمایشگاه پلاسمای هسته‌ای دانش‌آموزی کشور در استان گلستان و شهرستان کردکوی افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که با حضور نمایندگان سازمان انرژی اتمی و وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، استاندار گلستان ضمن ابراز خشنودی از افتتاح این پایگاه علمی، تحقیقاتی و پژوهشی اظهار کرد: این بنیانگذاری در عرصه دانش آموزی، اتفاقی مبارک است و باید در استمرار و تداوم آن تلاش شود.

صادقلو یادآور شد: کاربرد علم باید در زندگی مردم نمایان شود و مردم از مزایای اکتشافات و فناوری‌های نوین بهره‌مند شوند.

وی افزود: مدیریت استان از ایده‌های نو، طرح های جدید و برنامه‌های علمی حمایت می‌کند.

همچنین در این مراسم، دکتر ابوالفضل مازندرانی، مجری طرح آزمایشگاه پلاسمای هسته ای، به ارائه توضیحاتی درباره علم پلاسما پرداخت و هدف از تأسیس این مرکز علمی را در مرحله اول آشنایی دانش آموزان با علم پلاسما عنوان کرد.

وی افزود: دانش آموزان پس از آشنایی با این علم، نحوه عملی کار با دستگاهها را می آموزند و در آینده به دنبال آن هستیم که خود دانش آموزان سازنده این دستگاهها باشند.

در این مراسم، غلامرضا افشانی، مدیرکل دفتر متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش از افتتاح دبیرخانه کشوری پلاسمای هسته ای کشور در استان گلستان و تخصیص اعتبار لازم جهت تجاری سازی پژوهش‌های دانش آموزی خبر داد.

گفتنی است، بر اساس گزارش ارائه شده توسط دکتر گودرزی، نماینده سازمان انرژی اتمی کشور، پژوهش سرای دانش آموزی شهرستان کردکوی، نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه هم بی نظیر است.

وی افزود: تنها نمونه‌ای از این پژوهشکده در قاره آسیا، در کشور ژاپن وجود دارد.

این پژوهشکده با اعتبار هفت میلیارد ریال تأسیس و افتتاح شده است. از ویژگی‌های این پژوهش سرا، وجود 15 دستگاه آموزشی است که ویژگی‌های علم پلاسما را به دانش آموزان آموزش می دهد و توسط شخص دکتر مازندرانی و تیم وی ساخته شده است.

نمونه این دستگاهها فقط در دانشکده امیرکبیر و پژوهشکده سازمان انرژی اتمی وجود دارد و این پژوهش سرا سومین مرکزی است که از آنها بهره مند شده است.

علم پلاسما در زمینه نساجی، کشاورزی و بسیاری از علوم دیگر کاربرد دارد.

  امتیاز: 0.00