منو
 صفحه های تصادفی
مشتق پذیری
دیدگاه حضرت سجاد علیه السلام در مورد قرآن
بطحاء - ابطح، وادی محصّب
مکاتب فلسفی
بی نیاز ساختن فقیر
تبدیل سهام با نام به بی نام
حکم حجرالاسود به امامت امام سجاد علیه السلام
زندگی خصوصی محمود غزنوی
تحلیلگر سیستم
کارشناس امور سینمایی
 کاربر Online
589 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 31 شهریور 1395 [18:17 ]
  تجهیز 64 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی به نانوفناوری
 

تجهیز 64 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی به نانوفناوری


وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تعداد پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در سال تحصیلی جدید به 615 مرکز می‌رسد گفت: با کمک معاونت علمی و فناوری 64 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی به تکنولوژی نانوفناوری مجهز شده است.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فانی امروز در مراسم تجلیل از افتخارآفرینان المپیادهای علمی کشور سال 94 که در دانشگاه دبیر شهید رجایی برگزار شد با اشاره به نقش مسابقات رقابت‌ها و المپیادها در افزایش انگیزه دانش‌آموزان گفت: اگر برگزاری المپیادها را به عنوان هدف خود بدانیم قطعاً خطا کرده‌ایم، برگزاری المپیادها ابزاری در راستای افزایش انگیزه دانش‌آموزان است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: چند سال پیش با مشکلی در آموزش و پرورش مواجه شدیم مبنی بر اینکه دانش‌آموزان کمتر به دروس آزمایشگاهی استقبال نشان می‌دادند. درحالی که کاربرد دانش در عمل یک مسئله بسیار مهمی محسوب می‌شود. از این رو در جلسات کارشناسی به این جمع‌بندی رسیدیم که مسابقات آزمایشگاهی را راه‌اندازی کنیم؛ این مسئله موجب افزایش اقبال دانش‌آموزان به دروس آزمایشگاهی شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته در المپیادهای درون‌مدرسه‌ای 5 میلیون دانش‌آموز شرکت کردند که این مسئله یک تندرستی برای دانش‌آموزان به وجود می‌آورد.

فانی با بیان اینکه وقتی در سطح جهانی دانش‌آموزان در المپیادهای علمی شرکت می‌کنند، در واقع از سطوح مدرسه، منطقه، استان و کشور توانسته‌اند به سطح جهانی راه یابند که این مسئله از افتخارات آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش به المپیادهای ادبی نیز اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر المپیادهای ادبی را در سطح ملی برگزار کردیم که آثار خوبی داشت زیرا با ترویج و تقویت این المپیادها توانستیم بسیاری از استعدادهای برتر را در حوزه رشته‌های علوم انسانی شناسایی کنیم.

وی با تأکید بر نقش المپیادها برای ارتقای کیفیت و افزایش کمیت دانش‌آموزان در یک رشته خاص اظهار کرد: اوج حرکت المپیادها در سال گذشته رخ داد که رتبه همه تیم‌ها در المپیاد جهانی تک‌رقمی شد و همه تیم‌ها حداقل یک مدال طلا دریافت کردند.

فانی در ادامه به استراتژی دولت یازدهم در آموزش و پرورش مبنی بر ارتقای کیفیت اشاره کرد و گفت: رشد کمی در حوزه آموزش و پرورش به اندازه کافی رخ داده است به گونه‌ای که سال گذشته 110 مدرسه تنها با یک دانش‌آموز اداره می‌شد. این مسئله نشان‌دهنده عدالت کمی آموزش و پرورش است که نه تنها در کشور بلکه در جامعه جهانی نیز قابل تقدیر است.

وی افزود: بنابراین در کنار توسعه عدالت کمی باید به توسعه عدالت کیفی نیز بپردازیم که در این راستا افتخارآفرینان المپیادی می‌توانند الگوهای مناسبی برای دانش‌آموزان باشند.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه سرمایه اصلی هر کشوری نیروی انسانی بوده و معادن زیرزمینی و نفت نمی‌توانند به عنوان سرمایه اصلی محسوب شوند گفت: در سال 82 مراکزی تحت عنوان پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در کشور ایجاد شد که دانش‌آموزان در این پژوهش‌سراها به آزمایش و تحقیق می‌پردازند. در پی این تصمیم که در سال تحصیلی 96-95 صورت گرفت، تعداد این پژوهش‌سراها به 615 مرکز در 615 منطقه آموزشی رسید.

وی ادامه داد: با توجه به تجهیز 64 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی به تکنولوژی نانوفناوری این مراکز می‌توانند کمک‌های زیادی به ارتقای کیفیت علم کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این پژوهش‌سراها در کنار باشگاه دانش‌پژوهان جوان و جشنواره نوجوان خوارزمی و جابرابن حیان گام‌هایی در راستای افزایش کیفیت آموزش است گفت: امسال سه میلیون و سیصد دانش آموزش ابتدایی در جشنواره جابر ابن حیان شرکت کرده‌اند که در این جشنواره تحقیقات دانش‌آموزان را در دوره ابتدایی ارزیابی می‌کنند که تعداد شرکت‌کنندگان در این جشنواره نویدبخش آینده‌ای توانمند و متکی به توانایی‌های نیروی انسانی است.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از 75 دانش‌آموزش شرکت‌کننده در المپیاد جهانی که موفق به دریافت مدال طلا شدند در حوزه‌های ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، زیست‌شناسی، نجوم و ادبیات در سطح کشوری تقدیر به عمل آمد.

  امتیاز: 0.00