منو
 صفحه های تصادفی
بنای مسجد برای علی و حسن و حسین علیهم السلام
استیک
باستان شناسی مغناطیسی
رؤیای امام حسین علیه السلام در شب عاشورا
گیاه شناسی
انتقام از دشمنان خدا و پیامبر - امام صادق علیه السلام
اندونوکلئاز UvrABC
پتانسیومتر
ارتباط جامعه شناسی روستایی با دیگر علوم
postpartum depression
 کاربر Online
692 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 26 شهریور 1395 [01:01 ]
  آشنایی با درخش ایریدیوم
 

اغلب ما از تعداد زیاد ماهواره هایی كه یكی دو ساعت بعد از غروب خورشید و یا پیش از طلوع آن دیده می شوند مطلعیم. امروزه از میان تقریباً 8000 ماهواره در حال گردش به دور زمین تعداد 400 عدد از آنها با چشم غیر مسلح قابل رؤیت هستند. شاتل های فضایی آمریكا معمولاً پرنورتر (به روشنی مشتری در قدر 2/5- ) هستند . اما آنها همیشه در حال گردش نیستند. بسیاری از ماهواره هایی كه دیده می شوند مراحل پایانی مأموریت خود را طی می كنند. آنها در حال دورانند و در نتیجه درخشندگیشان با تغییر مقطع عرضی قابل رؤیت آنها تغییر می كند. گهگاهی شاهد درخشندگی های پرنورتری هستیم كه حاصل انعكاس نور خورشید از یك سطح آینه مانند (مثل صفحات خورشیدی یك ماهواره ) است. محاسبات نشان می دهند كه یك متر مربع از یك سطح آینه ای شده در فاصله 1000 كیلومتر باید شبیه ستاره ای با قدر 7- به نظر برسد. وقایعی كه بدانها اشاره شد غیر قابل پیش بینی هستند زیرا موقعیت دقیق ماهواره و یا صفحات خورشیدی به دلایلی مختلف (امنیتی و غیره) افشا نمی شود. اما این وضعیت با پرتاب ماهواره هایی توسط شركت ایریدیوم كه عملیات آماده سازی آنها در ژوئن سال 1998 به پایان رسید دگرگون شده است. پس از آنكه این ماهواره ها درخشش های بسیار پرنوری (در حد قدر 8-) در نقاط مختلف آسمان ایجاد كردند، به زودی مورد توجه راصدان آماتور قرار گرفتند.
سیستم ماهواره ای ایریدیوم متشكل از 66 ماهواره فعال و 11 عدد ماهواره غیر فعال یدكی است كه همگی در مدار های پایینی (در حدود 780 کیلومتر) به دور زمین می چرخند. آنها برای پشتیبانی از سیستم تلفن های همراه در سطوح حرفه ای و صنعتی استفاده می شوند و قادرند هر تلفن همراه در سراسر دنیا را كه از سیستم ایریدیوم استفاده می كند به هر نقطه دیگری متصل كنند. پوشش این نوع ماهواره ها به قدری كامل است كه نقاطی با نام نقاط كور كه در آن نتوان سیگنالی را دریافت و یا ارسال كرد وجود ندارد. این سیستم بدین دلیل ایریدیوم خوانده می شود كه عنصر ایریدیوم در جدول تناوبی دارای عدد اتمی به شماره تعداد ماهواره های موجود در این سیستم است. هر سیستم ایریدیوم مجهز به سه آنتن آلومینیومی براق است كه بازتابنده بسیار قوی نور خورشید هستند . هنگامی كه در وضعیتی مناسب نور خورشید از روی یكی از آنتن ها به سطح زمین میرسد ، به دلیل مشخص بودن مسیرهای مداری و جهت ماهواره پیش بینی اینكه انعكاس نور خورشید به كدام نقطه زمین برمی خورد امكان پذیر است .

اگر شما در چنین مكانی ایستاده باشید و به طرف ماهواره نگاه كنید یك نقطه ستاره مانند متحرك با نور ضعیف را خواهید دید كه نورش ناگهان به شكل یك درخشش تابناك در می آید. اینچنین درخششی می تواند تا 30 مرتبه نورانی تر از سیاره ای همچون زهره باشد كه به غیر از ماه و خورشید پرنور ترین شیء موجود در آسمان است. اینكه نورانیت این درخشش تا چه اندازه ای خواهد بود به موقعیت شما نسبت به مركز بازتابش بستگی دارد. شما میتوانید برای دانستن آنكه چه موقع و كجا به آسمان نگاه كنید تا یك درخشش ایریدیوم را مشاهده نمایید به جداول موجود در بخش ایریدیوم وب سایت مراجعه كنید. از آنجایی كه تعداد زیادی ماهواره در سیستم ایریدیوم وجود دارند و هر كدام از ماهواره ها هم دارای سه آنتن بازتابنده هستند، اینچنین تابش هایی بسیار متداول است. به طور معمول در یك هفته می توانیم انتظار داشته باشیم كه به طور متوسط شاهد 6 درخشش و یا بیشتر باشیم كه غالباً در صبح زود و یا اول غروب روی می دهند. شاید این موضوع برای شما جالب باشد كه معمولاً غالب این درخشش ها در اول صبح و غروب و نه در نیمه شب اتفاق می افتند. دلیلش این واقعیت است كه ماهواره ها تنها هنگامی می درخشند كه در داخل سایه زمین واقع نشوند. بنابراین خورشید نباید به مقدار زیادی زیر سطح افق باشد. بعضی از این تابش ها می توانند بقدری درخشان شوند كه حتی در روشنایی روز هم قابل مشاهده باشند. این درخشش ها در هر جای زمین بین 5 تا 20 ثانیه طول می كشند. اما شما قادرید كه این ماهواره ها را قبل از درخشششان پیدا كنید و تا مدتی بعد از درخشش هم ردیابی كنید. بنابراین كل زمان مشاهدات شما می تواند تا یك دقیقه هم طول بكشد. نورانیت درخشان ترین آنها می تواند بسیار شگفت انگیز باشد .در موارد نادری مشاهده شده كه برخی از آنها از اجسام اطراف روی زمین سایه انداخته اند. افرادی که آشنایی کمی با پدیده های نجومی دارند، ممکن است مشاهده اتفاقی درخشهای ایریدیوم را با ظهور شهاب ها اشتباه بگیرند.
برای پیش بینی موقعیت و قدر درخشهای ایریدیم در مکان رصدی تان، می توانید به وب سایت
www.heavens-above.com
مراجعه کنید و با جستجوی شهر خود در پایگاه داده های این وب سایت، آن را به عنوان مکان رصد انتخاب کنید و سپس با کلیک بر روی منویIridium Flaresمی توانید پیش بینی وضعیت آنها طی چند هفته آینده دست پیدا کنید.
منبع: http://ramm.ir/meteor-dept/meteor-lectures/25

  امتیاز: 0.00