منو
 صفحه های تصادفی
نقش اطلاعات و ارتباطات درجهان امروز
دیوان اشراف
شنیدنیهایی از کشاورزی در آمریکای باستان
عصر امام خمینی -احیای فکر دینی در میان سیاستمداران
آب
علم و تکنولوژی
تجسم ملائکه
سخنان امام سجاد علیه السلام در کوفه
بیماری‌ لِگ‌ ـ کالو ـ پرتس‌
گردو1
 کاربر Online
399 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 22 مرداد 1395 [20:10 ]
  آشنایی با هم‌جوشی هسته ای
 

آشنایی با هم‌جوشی هسته ای

هم‌جوشی منبع انرژی خورشید و ستارگان است. در گرما و جاذبه شدید در مرکز این اجرام اختری، هسته‌های هیدروژن با یکدیگر برخورد می‌کنند و به اتم‌های سنگین هلیوم تبدیل می‌شوند و در این روند حجم بالایی از انرژی آزاد می‌شود.

علم هم‌جوشی قرن بیستم موثرترین واکنش هم‌جوشی را در شرایط آزمایشگاهی شناسایی کرد و آن واکنش بین دو ایزوتوپ هیدروژن یعنی دوتریوم و تریتیوم بود. واکنش هم‌جوشی دوتریوم و تریتیوم انرژی بسیار بالایی را تولید می‌کند.

سه شرط لازم است تا این هم‌جوشی در آزمایشگاه پدید آید: دمای بسیار بالا، چگالی ذره پلاسمای کافی (برای افزایش احتمال شکل‌گیری حتمی برخورد) و زمان حبس کافی (برای نگاه داشتن پلاسما که تمایل به منبسط شدن دارد.)

در دمای بسیار بالا الکترون‌ها از هسته جدا می شوند و گاز به پلاسما تبدیل می‌شود. اغلب به این وضعیت `حالت چهارم ماده` می‌گویند. پلاسماهای هم‌جوشی شرایطی را پدید می‌آورند که در آن عناصر سبک می‌توانند ترکیب شوند و انرژی تولید کنند.

در یک وسیله توکامک از میدان مغناطیسی شدید برای محدود کردن و کنترل پلاسما استفاده می‌شود.

  امتیاز: 0.00