منو
 صفحه های تصادفی
لعن
دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت
علت تغییر رنگ برگها
پل خواجو
داستان حضرت داوود علیه‌السلام و شبهه عصمت
به بطلمیوس بیچاره رحم کنید
رشد ستارگان
ذخیره محصول
اتم
فرهنگ استان آذربایجان غربی
 کاربر Online
706 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 22 مرداد 1395 [05:41 ]
  عوارض ناشی از کمبود ویتامین c چیست
 

عوارض ناشی از کمبود ویتامین c چیست

ویتامین c مورد نیاز برای هر فرد سالم،60 میلی‌گرم در روز توصیه شده ‌است. اگر فردی یک ماه به میزان کمتر از حداقل مورد نیاز یک فرد این ویتامین را دریافت کند، دچار عوارضی مانند بیماری اسکوروی (اسکوروی موجب ظاهر‌شدن لکه‌هایی روی پوست، اسفنجی‌شدن لثه‌ها و خونریزی غشاهای مخاطی می‌شود)، خونریزی لثه و همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می‌شود.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که وجود چربی در غذا باعث می‌شود ویتامین c خاصیت ضد‌سرطانی خود را از دست بدهد. وقتی بزاق و مواد غذایی با شیره معده مخلوط می‌شود، ویتامین c موجود در مواد غذایی می‌تواند رادیکال‌های آزاد، یعنی همان مواد سرطانزا را از بین ببرد؛ رادیکال‌های آزادی مانند نیتریت که در مواد غذایی آماده و کنسروی، مانند سوسیس و کالباس به مقدار زیاد وجود دارند، اما در یک تحقیق، هنگامی که مقدار بیشتری چربی به همین مخلوط غذایی اضافه شد،‌ دیده شد که دیگر ویتامین c نمی‌تواند این واکنش شیمیایی را انجام دهد. همچنین برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد، کمبود ویتامین c سبب می‌شود اسپرم‌ها به هم بچسبند و این حالت ‌سبب 16 درصد موارد ناباروری در مردان می‌شود.
منبع: جام جم آنلاین

  امتیاز: 0.00