منو
 کاربر Online
481 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 17 تیر 1395 [16:27 ]
  لامـپ های گـرافنـی با طول عمر زیاد در راه اند
 

لامـپ های گـرافنـی با طول عمر زیاد در راه اند

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در حالی که با ظهور لامپ‌های LED و تجاری‌سازی این فناوری، آرام آرام لامپ‌های رشته‌ای رایج به دست فراموشی سپرده می‌شوند، رقیب جدیدی برای لامپ‌های LED پیدا شد. اخیراً یک شرکت انگلیسی موفق به تولید لامپ گرافنی شده‌است. شرکت BGT که از دانشگاه منچستر منشعب شده اقدام به تولید این لامپ‌ها در چین کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری قریب به 500 هزار لامپ گرافنی به فروش برسد.

به نظر می‌رسد که لامپ‌های گرافنی بتوانند صنعت روشنایی را تغییر دهند. شرکت BGT اعلام کرده که طول عمر این لامپ‌ها از لامپ‌های موجود در بازار بیشتر بوده و هزینه آن‌ها کمتر است. این شرکت با یک تولیدکننده در چین قراردادی امضاء کرده است تا لامپ‌های گرافنی را در این کشور تولید کند. پیش‌بینی می‌شود که بین 300 تا 500 هزار لامپ گرافنی در سال جاری به فروش برسد. جزئیات زیادی از این کار منتشر نشده و مسئولان دو شرکت منتظر نهایی شدن فرآیند هستند تا اطلاعاتی نظیر اطلاعات مالی را منتشر کنند.

انتظار می‌رود این لامپ گرافنی 80 واتی قیمتی در حدود 5 تا 6 پوند (7.2 تا 8.8 دلار) داشته باشد در حالی که لامپ‌های LED با همین کارایی قیمتی در حدود 20 پوند دارند.

  امتیاز: 0.00