منو
 کاربر Online
1344 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 17 تیر 1395 [17:21 ]
  نسل جدید سلول های خورشیدی وشکستن رکورد انعطاف
 

نسل جدید سلول های خورشیدی وشکستن رکورد انعطاف

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این باتری های خورشیدی امکان تامین توان موردنیاز تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی مانند عینک های هوشمند و دستگاه های سنجش سلامتی را فراهم می کند.

ضخامت این باتری های خورشیدی در حدود یک میکرومتر یعنی بسیار نازک تر از قطر موی انسان است. ضخامت باتری های خورشیدی متداول، چند صد برابر این باتری پیشرفته است. مواد نازک، انعطاف پذیرتر از مواد ضخیم هستند. علت این تفاوت وجود نوعی مقاومت در مواد است که هنگام خم کردن آن ها، تشدید می شود.

محققان این باتری های بسیار نازک را با استفاده از ترکیب آرسنید گالیوم ساخته اند و برای کاهش ضخامت آن با استفاده از شیوه ضرب مستقیم روی یک سطح انعطاف پذیر و بدون استفاده از هرگونه چسب، تولید کرده اند.

در جریان آزمایشات مشخص شد که توانایی این باتری ها در تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته، با توان باتری های متداول برابری می کند. همچنین مشخص شد این باتری ها قابلیت خم شدن با شعاع 1.4 میلیمتر را دارند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Pllied Physics Letters منتشر شده است.

  امتیاز: 0.00