منو
 صفحه های تصادفی
نزول تکراری آیه یا سوره
ویژگیهای آب دریا
ملاک امام سجاد علیه السلام در انتخاب مرکب سواری
شنوایی سنجی
سبک هندی
صفات کمی
انبارهای ذخیره
همانند سازی DNA
مدیریت دانش از دیدگاه یک استراتژی تجاری
مشاهده در تحقیق
 کاربر Online
220 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 24 خرداد 1395 [18:49 ]
  اندازه‌گیری نیروی‌ بین اتمها
 

اندازه‌گیری نیروی‌ بین اتمها

به گزارش سرویس علمی ایسنا، نیروهایی که مولکولهای یک ماده را در حالت مایع یا جامد به همدیگر ارتباط می‌دهند به نیروهای بین مولکولی معروف بوده که به آن نیروهای واندروالسی می‌گویند.

نیروهای واندر والسی نتیجه نوسان میدان‌های الکتریکی در اطراف مولکول‌ها و اتم‌ها هستند که باعث ایجاد نیروهای کوچک جاذبه یا دافعه می‌شوند.

این نیروها در مقایسه با پیوندهای یونی و کووالانسی بسیار قوی، در سطح اتمی ضعیف محسوب می‌شوند.

اما محققان موسسه علوم نانو سوئیس و دانشگاه بازل برای اولین بار به اندازه گیری این نیروها در بین اتم‌ها پرداختند.

آنها برای انجام این کار، اتم‌های گازهای مختلف از جمله آرگون، کریپتون و زنون را در یک شبکه مولکولی ساخته شده از اتم‌های مس تعبیه کردند. سپس با استفاده از یک میکروسکوپ اندازه گیری نیروی اتمی، قادر به اندازه گیری نیروهای کوچک بین اتم گازهای جدید شدند که در فواصل مختلف از یکدیگر قرار داشتند.

وقتی که نتایج را با داده‌هایی که قبلا توسط محاسبات نظری پیش بینی کرده بودند مقایسه کردند، دریافتند که این نتایج با نتایج پیش بینی شده به صورت کلی دارای هماهنگی است . هر چند در مواردی دیده شد که در آن نیروهای بین اتم زنون دو برابر آنچه انتظار می رفت بود.

تیم محققان بر این باورند که این امر می تواند در نتیجه تشکیل پیوندهای کووالانسی ضعیف باشد.

نیروهای اندازه گیری شده، کوچکترین نیروهایی هستند که تاکنون در بین اتمها شناسایی شده است و محققان معتقدند که با استفاده از این نتایج می‌توان درک بهتری از رفتار فیزیکی اتم‌ها داشت.

  امتیاز: 0.00