منو
 کاربر Online
483 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 24 خرداد 1395 [18:27 ]
  پاکسازی گازهای پسماند هسته ای با یک ماده جدید
 

پاکسازی گازهای پسماند هسته ای با یک ماده جدید

به گزارش گروه علمی ایرنا، انرژی هسته ای از ارزان قیمت ترین جایگزین ها برای سوخت های فسیلی مبتنی بر کربن است. اما نیروگاه های بازفرآوری سوخت هسته ای گاز پسماندی تولید می کنند که مقابله با آن گران و خطرناک است.

گروهی از دانشمندان که ریاست آنها را محققان دانشکده پلی تکنیک فدرال لوزان و همکاران آمریکایی آنها برعهده داشتند، با تصویربرداری از صدها هزار ماده، ماده ای کشف کردند که می تواند گازهای ضایعات هسته ای را به صورت ارزان قیمت تر، ایمن تر و موثرتر جذب کند.

در جریان عملیات نیروگاه های بازفراوری سوخت هسته ای، نوکلئیدهای رادیواکتیو فرار مانند زنون و کریپتون به عنوان محصولات فرعی تولید و آزاد می شوند. روش های فعلی تسخیر و پاکسازی این گازها شامل تقطیر در دماهای بسیار پایین می شود که از لحاظ صرف انرژی و سرمایه گران قیمت است و خطر انفجار نیز به دنبال دارد.

اما اکنون دانشمندان ماده ای معرفی کرده اند که می تواند به عنوان یک جایگزین کارآمد، ارزان و بی خطر تر برای جداسازی زنون و کریپتون در دمای اتاق مورد استفاده قرار گیرد.

این ماده که با نام اختصاری SBMOF-1 شناخته می شود، یک کریستال نانو متخلخل و متعلق به طبقه ای از مواد است که در حال حاضر برای پاکسازی دی اکسید کربن منتشر شده و سایر آلاینده های خطرناک استفاده می شود.

محققان در این مطالعه با غربالگری پایگاه های بزرگ داده مواد از بیش از 125 هزار مرکز داوطلب و با استفاده از شبیه سازی های مولکولی، ساختارهایی را کشف کردند که می توانند زنون و کریپتون را تحت شرایط مشابه بازفراوری پسماند هسته ای جدا کنند.

  امتیاز: 0.00