منو
 کاربر Online
475 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 24 خرداد 1395 [18:22 ]
  استخراج نفت با انرژی خورشیدی
 

استخراج نفت با انرژی خورشیدی

یکی از بزرگترین نیروگاههای خورشیدی جهان در عمان در حال ساخت است تا آب مورد استفاده در تولید نفت را به جوش بیاورد.

به گزارش ایسنا شرکت گلاس پوینت(Glasspoint) برای تولید نفت در عمان در حال ساخت است و در نهایت سالانه قادر به تولید یک گیگاوات نیرو خواهد بود که جایگزین یک روش کمتر کارآمد تولید گاز طبیعی که در حال حاضر مورد استفاده است، خواهد شد.

پروژه مرآة شامل ردیفی از آینه‌های منحنی است که بر روی یک لوله جوشاننده حاوی آب متمرکز خواهند شد. برخلاف نیروگاههای خورشیدی متمرکز رایج که از گرما برای تولید بخار و راندن یک توربین برای تولید برق استفاده می‌کنند، بخار تولید شده توسط تاسیسات مرآة در نزدیکی میادین نفتی برای شل کردن نفت سنگین استفاده خواهد شد تا بتوان آن را آسانتر به سطح پمپاژ کرد.

از آنجایی که بیشتر نفت قابل دسترسی در حال حاضر به بیرون پمپاژ شده است، شرکت‌ها به فرآیندهای پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر موسوم به `بهبود بازیافت نفت` برای دستیابی به نفت سنگین دور از دسترس متوسل شده‌اند که اکنون اغلب منابع نفتی باقیمانده جهان را تشکیل می‌دهند.

روش پیشتاز بهبود بازیافت نفت برای کمک به استخراج نفت سنگین به سیل بخار موسوم است که به وسیله آن، بخار به درون یک مخزن نفت تزریق می‌شود تا نفت را حرارت داده و غلظت آن را برای پمپاژ آسان به سطح کاهش دهد.

اما این روش در حال حاضر به مقادیر زیادی گاز طبیعی برای تولید بخار نیاز دارد که آن نیز تقاضا برای منابع انرژی را افزایش می‌دهد. به گفته Glasspoint، این میزان می‌تواند معادل یک بشکه نفت برای تولید هر پنج بشکه باشد.

  امتیاز: 0.00