منو
 کاربر Online
596 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 23 خرداد 1395 [20:04 ]
  چرا ما چرخش زمین به دور خودش را حس نمی کنیم؟
 

به گزارش آسمان پارس در مقابل چرخش کره زمین به دور خودش با سرعت 1675 کیلومتر بر ساعت شما در روی کره زمین با سرعت 364 متر در ثانیه در حال حرکت هستید و یا کمتر اگر نزدیک یکی از قطب ها باشید. پس چرا آن را حس نمی کنیم؟
جواب بسیار ساده است، چون زمین با سرعت ثابت حرکت می کند ما آن را حس نمی کنیم. مثلا تصور کنید شما سوار هواپیمایی باشید که با سرعت ثابت در حال حرکت است، در این حالت چون شما با همان سرعت هواپیما در حرکت هستید، آن را حس نمی کنید و تنها با نگاه کردن به ابرها می توانید بفهمید که در حرکت هستید.
اگر زمین دچار تغییر سرعت شود و شتاب بگیرد، آنگاه شما نیز حرکت زمین را حس می کنید که مانند ترمز ناگهانی در ماشین است و چندان خوش آیند نیست.

حال چرا زمین با سرعت ثابت حرکت می کند؟
چون چیزی نیست که آن را متوقف کند، از زمانی که منظومه ما شکل گرفت و سیارات و ماه ها پدید آمدند، به دلیل قانون اینرسی یا لختی (اجسام تمایل دارند که حالت خود را همانگونه که هست حفظ کنند، اگر ساکن هستند ساکن بمانند و اگر در حال حرکت هستند به حرکت خود ادامه بدهند.) است.منبع اصلی: sciencealert.com
منبع: http://www.parssky.com/view/FA/222.aspx

  امتیاز: 0.00