منو
 کاربر Online
1629 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 [04:47 ]
  سیاره تیر (عطارد)
 

نزدیکترین سیاره به خورشید تیر است که فقط 88 روز طول می کشد ، دور خورشید گردش کند.
اندازه : قطر سیاره ی تیر 3032 مایل (4880 کیلومتر) است و همین قطر کم باعث می شود که کوچکترین سیاره در منظومه شمسی باشد . در حقیقت ، تیر ، کمی بزرگتر از نصف زمین است.
فاصله از خورشید : تیر با میانگین فاصله ای 36 میلیون مایلی (58 میلیون کیلومتر) از خورشید، نزدیکترین سیاره به خورشید است.
گردش به دور خورشید : چون تیر به خورشید بسیار نزدیک است ، کوچکترین مدار حرکت یا گردش وضعی را در میان همه ی سیارات دارد . سال عطاردی (یعنی زمانی که طول می کشد عطارد یکبار به دور خورشید بچرخد) ، 88 روز طول می کشد.
چرخش : اگرچه تیر به دور خورشید خیلی سریع در گردش است ، اما گردش آن حول محور خودش خیلی آهسته است یعنی هر چرخش آن تقریباً 59 روز زمینی طول می کشد .
سطح : دانشمندان معتقدند که تیر از یک پوسته ی سنگی، نازک با یک هسته ی فلزی بزرگ که احتمالاً از آهن تشکیل شده ، ساخته شده است . تیر پوشیده از حفره¬های آتش فشانی است و در قطب های آن یخ وجود دارد.
اتمسفر: تیر دارای یک جو بسیار ناچیزی از هلیوم و هیدورژن به دام افتاده (یا بدست آمده) از بادهای خورشیدی است.
دما : روی سیـاره ی عطارد شمـا یا یـخ خواهیـد زد یا کبـاب خواهیـد شـد . بالاتریـن دمـای سطح این سیاره 870 درجه فارنهایت (466 درجه ی سانتیگراد) است ، در حالی که پائین ترین دمای آن 300- درجه ی فارنهایت (184- درجه سانتی گراد) می باشد.
اطلاعات دیگر : فضاپیمای مارینو 10 که در سالهای 1974-1975 بر فراز عطارد پرواز کرد ، به طور گسترده ای دانش ما را از این سیاره افزایش داد . از آنجایی که این سیاره با سرعت به دور خورشید حرکت می کند ، منجمین یونان باستان نام عطارد را از روی خدای پیام رسانشان ، انتخاب کردند . برای یونانیان باستان عطارد تداعی کننده ی خدای سفر است . ( یعنی با خدای سفر شناخته می شود ).
منبع: http://www.astronomy.com/observing/astro-for-kids/2008/03/mars
مترجم: فاطمه اشعاری
دانش آموز پایه هفتم، مدرسه فرزانگان زینب شهر ری ( تیزهوشان )، دوره اول

  امتیاز: 0.00