منو
 صفحه های تصادفی
فوتبال نوین
دانش جانشین نبوت تبلیغی
تاریخچه ورزش
شناسایی ماه
جغری بیگ سلجوق
دو مخروط رنگ
نقش آب در بدن
کتابهای ویروس شناسی
هر بار یک کار مهم انجام دهید
اقدامات اولیه در برق گرفتگی
 کاربر Online
290 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 [05:47 ]
  سیاره تیر (عطارد)
 

نزدیکترین سیاره به خورشید تیر است که فقط 88 روز طول می کشد ، دور خورشید گردش کند.
اندازه : قطر سیاره ی تیر 3032 مایل (4880 کیلومتر) است و همین قطر کم باعث می شود که کوچکترین سیاره در منظومه شمسی باشد . در حقیقت ، تیر ، کمی بزرگتر از نصف زمین است.
فاصله از خورشید : تیر با میانگین فاصله ای 36 میلیون مایلی (58 میلیون کیلومتر) از خورشید، نزدیکترین سیاره به خورشید است.
گردش به دور خورشید : چون تیر به خورشید بسیار نزدیک است ، کوچکترین مدار حرکت یا گردش وضعی را در میان همه ی سیارات دارد . سال عطاردی (یعنی زمانی که طول می کشد عطارد یکبار به دور خورشید بچرخد) ، 88 روز طول می کشد.
چرخش : اگرچه تیر به دور خورشید خیلی سریع در گردش است ، اما گردش آن حول محور خودش خیلی آهسته است یعنی هر چرخش آن تقریباً 59 روز زمینی طول می کشد .
سطح : دانشمندان معتقدند که تیر از یک پوسته ی سنگی، نازک با یک هسته ی فلزی بزرگ که احتمالاً از آهن تشکیل شده ، ساخته شده است . تیر پوشیده از حفره¬های آتش فشانی است و در قطب های آن یخ وجود دارد.
اتمسفر: تیر دارای یک جو بسیار ناچیزی از هلیوم و هیدورژن به دام افتاده (یا بدست آمده) از بادهای خورشیدی است.
دما : روی سیـاره ی عطارد شمـا یا یـخ خواهیـد زد یا کبـاب خواهیـد شـد . بالاتریـن دمـای سطح این سیاره 870 درجه فارنهایت (466 درجه ی سانتیگراد) است ، در حالی که پائین ترین دمای آن 300- درجه ی فارنهایت (184- درجه سانتی گراد) می باشد.
اطلاعات دیگر : فضاپیمای مارینو 10 که در سالهای 1974-1975 بر فراز عطارد پرواز کرد ، به طور گسترده ای دانش ما را از این سیاره افزایش داد . از آنجایی که این سیاره با سرعت به دور خورشید حرکت می کند ، منجمین یونان باستان نام عطارد را از روی خدای پیام رسانشان ، انتخاب کردند . برای یونانیان باستان عطارد تداعی کننده ی خدای سفر است . ( یعنی با خدای سفر شناخته می شود ).
منبع: http://www.astronomy.com/observing/astro-for-kids/2008/03/mars
مترجم: فاطمه اشعاری
دانش آموز پایه هفتم، مدرسه فرزانگان زینب شهر ری ( تیزهوشان )، دوره اول

  امتیاز: 0.00