منو
 کاربر Online
915 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 [15:39 ]
  نقد و بررسی اپلیکیشن Gboard؛ اجتماعی‌ترین کیبورد دنیا!
 

معرفی کلی اپلیکیشن Gboard

آنچه خود گوگل در صفحه‌ی معرفی Gboard در اپ استور آورده تقریبا همه چیز را در مورد این کیبورد روشن می‌کند: Gboard کیبوردی جدید از سوی گوگل برای آیفون و آیپد است. Gboard تمام چیزهایی را که از یک کیبورد عالی انتظار دارید برآورده می‌کند؛ تصاویر GIF، ایموجی‌ها و تایپ پیوسته با قابلیت سوایپ، به‌علاوه‌ی جستجوی گوگل. دیگر نیازی نیست اپلیکیشن را تغییر دهید؛ در هر اپلیکیشنی که هستید با استفاده از کیبورد خود در گوگل جستجو کنید و نتیجه را بلافاصله برای دیگران بفرستید.رابط کاربری اپلیکیشن Gboard

رابط کاربری اکثر کیبوردهای متفرقه‌ای که تابه‌حال برای iOS تولید شده کاملا با رابط کاربری کیبورد اصلی و استاندارد آن متفاوت بوده است. البته جای تعجب وجود ندارد، چرا که اساسا یکی از دلایل مهم تولید کیبوردهای متفرقه جلب رضایت کسانی است که از رابط کاربری کیبورد اصلی راضی نیستند. ولی قطعا Gboard برای این دسته از کاربران تولید نشده است.

رابط کاربری کیبورد اصلی آیفون و آیپد به‌قدری خوب است که بسیاری از افراد از جمله خود ما هنوز آن را به تمام کیبوردهای متفرقه‌ی دیگر ترجیح می‌دهیم. شاید هم دلیل این موضوع عادت کردن کاربران iOS به کیبوردی باشد که سال‌ها تنها گزینه‌ی در دسترس آن‌ها بوده است. درهرحال به نظر می‌رسد گوگل متوجه این موضوع شده که حفظ رابط کاربری کیبورد اصلی iOS می‌تواند نظر کاربران بیشتری را جلب کند.

۰۲ - اپلیکیشن Gboard

گوگل Gboard را کاملا شبیه به کیبورد اصلی iOS طراحی کرده است. البته تفاوت‌هایی جزئی در تن رنگ خاکستری کیبورد، نوع فونت لیبل‌ها، آیکن کره، استفاده از فلش به‌جای کلمه‌ی return و اضافه شدن لوگوی گوگل در سمت راست بالای کیبورد دیده می‌شود. ولی بااین‌حال تقریبا همه‌چیز از جمله نوع چیدمان کلیدها همان ظاهر و حس استفاده از کیبورد استاندارد اپل را به یاد می‌آورد. به تعبیر برخی از کاربران Gboard را می‌توان فرزند مشترک اپل و گوگل تلقی کرد. در واقع گوگل طراحی کیبورد اپل را گرفته و آن را به برخی از قابلیت‌های بسیار کارآمد خود نظیر جستجوی اینترنت مجهز کرده است. بدین ترتیب کاربرانی که به کیبورد اصلی آیفون عادت دارند برای استفاده از Gboard احساس خوب و راحتی خواهند داشت.دسترسی سریع به ایموجی‌ها در اپلیکیشن Gboard

یکی از امکانات خوب Gboard که بلافاصله نظر ما را جلب کرد دسترسی سریع به کل ایموجی‌های استاندارد iOS بود. همان‌طور که می‌دانید اپل با افزودن ایموجی‌ها به آیفون تاثیر بسزایی در افزایش محبوبیت بین‌المللی آن‌ها داشته است. در نتیجه استفاده از ایموجی‌ها در میان کاربران iOS امری بسیار متداول است. البته این حقیقت که برای استفاده از ایموجی‌های استاندارد iOS مجبور هستید آن‌ها را در قالب یک کیبورد مجزا به زبان‌های خود اضافه کنید اندکی کار را ناخوشایند می‌کند. بدین ترتیب برای مثال برای استفاده از ایموجی‌ها در کنار دو زبان فارسی و انگلیسی شما باید میان سه کیبورد گردش کنید. به‌ویژه با توجه به این‌که در کیبورد ایموجی‌ها از آیکن کره برای تغییر زبان خبری نیست سرعت گردش میان سه کیبورد بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. با استفاده از Gboard می‌توانید از شر کیبورد مجزای ایموجی‌ها خلاص شوید.

متاسفانه اپل امکان استفاده از قابلیت تایپ صوتی (Dictation) خود را به کیبوردهای متفرقه نمی‌دهد. در نتیجه در Gboard خبری از آیکن میکروفون در سمت راست آیکن کره نیست. به‌جای آن آیکن شکلک مانندی را می‌بینید که دسترسی سریع شما را به بانک کامل ایموجی‌های استاندارد iOS فراهم می‌کند. اگر از تعداد کمتر ردیف‌ها (سه در برابر پنج) بگذریم رابط کاربری بخش ایموجی‌های Gboard هم تا حد زیادی به کیبورد استاندارد ایموجی‌های iOS شباهت دارد. ایموجی‌ها در دسته‌بندی‌های مشابهی قرار گرفته‌اند و با لغزاندن فهرست به سمت چپ و راست می‌توانید به‌صورت یکپارچه در میان کل دسته‌بندی‌ها حرکت کنید.

۰۳ - اپلیکیشن Gboard

اگر از گوگل انتظار داشته باشیم تا در یک زمینه پیشرو باشد قطعا آن زمینه جستجو خواهد بود. در اینجا هم گوگل با افزودن قابلیت جستجو به ایموجی‌ها کار شما را ساده‌تر می‌کند. کافی است در کادر جستجوی بالای ایموجی‌ها کلمه‌ای را تاپ کنید تا ایموجی‌های مرتبط با آن برای شما نمایش داده شود. برای مثال اگر به دنبال ایموجی‌هایی برای بیان حس خوشحالی هستید می‌توانید کلمه‌ی Happy را جستجو کنید یا برای رسیدن به فهرستی از ایموجی‌های گل‌ها کلمه‌ی Flower را به کار ببرید.استفاده از انیمیشن‌های GIF توسط Gboard

در سال‌های اخیر استفاده از فایل‌های GIF (فرمتی برای انتشار تصاویر متحرک کوتاه) در شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نظیر تلگرام رواج زیادی پیدا کرده است. از این تصاویر متحرک می‌توانید برای انتقال یک حس یا ایده به شکلی جذاب استفاده کنید. Gboard بخش مخصوصی را برای جستجو و استفاده‌ی سریع از این فایل‌ها در نظر گرفته است. برای استفاده از این بخش کافی است پس از ورود به بخش ایموجی‌ها روی کلمه‌ی GIF در پایین صفحه ضربه بزنید. برای راحتی بیشتر Gboard فهرستی از کلیدواژه‌های آماده را در پایین صفحه نمایش می‌دهد که با انتخاب هر کدام می‌توانید سریعا به تصاویر متحرکی در همان زمینه برسید.

۰۴ - اپلیکیشن Gboard

در صورت تمایل می‌توانید از کادر جستجو برای یافتن GIF در هر زمینه‌ی دلخواه دیگری هم استفاده کنید. پس از جستجو فهرست را به سمت چپ و راست بلغزانید تا تصویر متحرک دلخواه خود را بیابید. در نهایت با ضربه زدن روی هر تصویر لینک آن در حافظه‌ی موقت کپی خواهد شد و می‌توانید با چسباندن آن در کادر نوشتن پیام بلافاصله آن را برای دیگران بفرستید. همچنین اگر روی نوار لینک در پایین هر تصویر ضربه بزنید صفحه‌ی وب مربوط به همان تصویر GIF در سافاری باز خواهد شد.

جستجو در اینترنت با اپلیکیشن Gboard

سرانجام به اصلی‌ترین و شاید مفیدترین قابلیت اپلیکیشن Gboard می‌رسیم: امکان جستجو در اینترنت مستقیما توسط خود کیبورد. این قابلیت کاربردی بدین معنی است که اگر هنگام نوشتن یک مطلب یا گفتگو با دیگران به ناگاه نیاز به جستجوی یک موضوع، یک مکان، یک تصویر، یک خبر یا هر چیز دیگری پیدا کنید دیگر لازم نیست از اپلیکیشن جاری خارج شوید. کافی است روی لوگوی گوگل در سمت چپ بالای Gboard ضربه بزنید تا کادر جستجوی گوگل در بالای کیبورد باز شود.

۰۵ - اپلیکیشن Gboard

با تایپ کردن موضوع مورد در نظر کادر جستجو و زدن دکمه‌ی Search فهرستی از نتایج در قابل کارت‌هایی شبیه به کارت‌های Google Now به نمایش در خواهند آمد. می‌توانید با ضربه زدن روی هر کارت لینک آن را بلافاصله با دیگران به اشتراک بگذارید یا با زدن آیکن مربع و فلش در سمت راست پایین، لینک را در سافاری باز کنید. همچنین برخی از کارت‌ها به میان‌برهای بیشتری برای انجام سریع‌تر کارها مجهز هستند. برای مثال اگر نام یک مکان را جستجو کرده باشید می‌توانید از این میان‌برها برای تماس سریع با آنجا یا یافتن آن روی نقشه‌های گوگل در اپلیکیشن Google Maps استفاده کنید. علاوه بر این امکان جستجوی موضوع مورد نظر در میان تصاویر و تصاویر متحرک (GIF) هم از طریق آیکن‌های پایین کیبورد وجود دارد.

۰۶ - اپلیکیشن Gboard

نواقص اپلیکیشن Gboard

اپلیکیشن Gboard هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و طبیعی است که علی‌رغم امکانات فوق‌العاده کاربردی نواقصی هم داشته باشد. در حال حاضر مهم‌ترین نقص این کیبورد پشتیبانی نکردن آن از زبان‌های دیگر غیر از انگلیسی است. البته ما حدس می‌زنیم که در نسخه‌های بعدی به‌مرور زبان‌های بیشتری به Gboard افزوده خواهد شد. بااین‌حال حتی در همین شرایط هم به دلیل هماهنگی کامل رابط کاربری Gboard با کیبوردهای استاندارد iOS به‌خوبی می‌توانید آن را جایگزین کیبورد انگلیسی و ایموجی کرده و برای زبان‌های دیگر از کیبوردهای استاندارد iOS در کنار آن استفاده کنید.

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم یکی دیگر از نواقص Gboard عدم پشتیبانی از تایپ صوتی است. هرچند در این مورد باید اپل را به دلیل بستن دسترسی کیبوردهای متفرقه مقصر اصلی دانست ولی با توجه به این‌که گوگل خود در زمینه‌ی تایپ صوتی صاحب تکنولوژی است انتظار می‌رود در نسخه‌های بعدی این قابلیت را هم به Gboard‌ اضافه کند.

در نهایت برخی از کاربران از کندتر بودن Gboard نسبت به کیبورد اصلی iOS شکایت کرده‌اند. ما با استفاده از آیفون 6S متوجه چنین نقصی نشدیم ولی امکان دارد در نسل‌های قدیمی‌تر آیفون و آیپد این مشکل صحت داشته باشد. حتی در این صورت هم می‌توان امیدوار بود که در به‌روزرسانی‌های بعدی این مشکل برطرف شود.

  امتیاز: 0.00