منو
 صفحه های تصادفی
حاضر سازی تخت عظیم بلقیس درنزد سلیمان
طیّ الارض و عذاب برزخی قابیل
از سقوط صفویان تا تاجگذاری نادر( 1135 – 1148 ه ) { زمینه های شکل گیری }
چگونه خلاق باشیم
گروه
پیکنیت
سرگذشت تاریخی ایدئولوژی
گزارشی از حادثه غدیر و خطبه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم
طوبی، پاداش مؤمنان آخرالزمان
آنتونوف
 کاربر Online
472 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 24 اردیبهشت 1395 [12:57 ]
  آشکارساز جدید پرتو ایکس به داد بیماران می‌رسد
 

آشکارساز جدید پرتو ایکس به داد بیماران می‌رسد

اخیرا پژوهش‌گرانی موفق به ساخت آشکارساز جدیدی شده اند که در مقابل اشعه‌ی ایکس با حساسیت بالایی رفتار می‌کند. این پژوهش‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که آشکارساز ساخت آنان اجازه خواهد داد تا تصاویر اشعه‌ی ایکس با درجه پایین‌تر از تابش یونشی گرفته شده و خطر ابتلا به سرطان در بیماران کاهش یابد.

پرتو ایکس در تشخیص بیماری‌ها و نظارت بر درمان بیماران بسیار مفید است؛ این پرتوها نفوذ بالایی داشته و از پوست و بافت نرم عبور می‌کنند تا استخوان‌ها و بافت‌های عمیق را آشکار سازند. با این حال پرتو ایکس از مواد استفاده شده در آشکارسازها نیز به راحتی عبور کرده و همین عامل سبب می‌شود تا این دستگاه‌ها ناکارآمد باشند. پروتکل‌های تشخیصیِ قابل توجهی همچون توموگرافی رایانه‌ای (CT) روبشی، از دُزهای بالایی از اشعه‌ی ایکس استفاده می ­کنند تا تصاویر با کیفیت بالایی را نتیجه دهند؛ دُزهایی که حامل خطرات سرطانی هستند. بر این اساس کاهش دُز تابشی با توسعه‌ی آشکارسازهای اشعه‌ی ایکس حساس‌تر٬ زمینه‌ی بسیار فعالی در فیزیک پزشکی محسوب می‌شود.

منبع و دامه
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=2011

  امتیاز: 0.00