منو
 کاربر Online
734 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 17 اردیبهشت 1395 [20:01 ]
  نپتون
 

سیاره ی نپتون 13 قمر دارد؛ بزرگترین قمرها (یا ماه های) این سیاره تریتون و نیرید هستند. از آخرین تصاویر گرفته شده از کل سیاره ، از طریق فیلترهای سبز و نارنجی رنگ روی دوربین زاویه باریک (یامحدود) (وویجر 2) Voyager 2 گرفته شده است . تصاویر در فاصله ی 4/4 میلیون مایلی از سیاره ، 4 روز و 20 ساعت قبل از نزدیکترین رویارویی گرفته شده است . تصویر، نقطه ی سیاه بزرگ و لکه ی روشن همراهش را که نزدیک مرکز تصویر می باشند، نشان میدهد . در سمت غرب ، شی ء درخشان متحرکی به نام scooter و یک نقطه ی تاریک کوچک قابل مشاهده اند . این ابرها تا زمانی که دوربین های Voyager میتوانند آنها را به وضوح نشان دهند، تداوم پیدا می کنند .

اندازه نپتون اندکی کوچکتر از اورانوس است و قطری معادل 31000 مایل (50000 کیلومتر) دارد ، بنابراین حدود 4 سیاره به اندازه ی زمین در آن جا می گیرد.

فاصله از خورشید : نپتون هشتمین سیاره از سامانه ی خورشیدی است . این سیاره در فاصله ی میانگین 8/2 میلیون مایلی (5/4 میلیارد کیلومتری) خورشید ، که 30 برابر فاصله زمین تا خورشید است، می چرخد .

گردش به دور خورشید: 165 سال زمینی طول می کشد تا نپتون یکبار به دور خورشید بچرخد.

چرخش: فقط 16 ساعت زمینی طول می کشد تا نپتون یکبار حول محور خودش بچرخد.

سطح: مثل دیگر سیاره های عظیم گازی ، سطح نپتون بالای عمیق ترین اتمسفر قرار دارد ، که حاوی 79 % هیدروژن ، 18 % هلیوم و 3 % متان می باشد ، که همین خود دلیل رنگ آبی این سیاره می باشد . اتمسفر نپتون یک الگوی نواری شبیه الگوی مشتری و زحل است.
دما: میانگین دما در سیاره ی نپتون 370- درجه ی فارنهایت ( 220- درجه سانتیگراد ) می باشد .
سرعت گریز: برای گریز ( یافرار) از جاذبه ی نپتون ، در مقایسه با سرعت 25000 مایلی (40200 کیلومتر) در هر ساعت که برای گریز از جو زمین لازم است ، شما به سرعتی معادل 52600 مایل (84700 کیلومتر ) در ساعت نیاز دارید.

اطلاعات دیگر : شش حلقه¬ی دیگر اطراف نپتون را احاطه کرده اند . از آن جایی که بعضی مکان ها ، ذرات بیشتری نسبت به دیگر مکان ها دارند ، حلقه های نپتون قوس هایی را اطراف سیاره ی نپتون تشکیل می دهند.
نپتون 13 قمر دارد ، بزرگترین آنها تریتون و نیرید می باشند . تریتون از سنگ و یخ تشکیل شده است. سطح آن از آبهای سرد ( یا یخ آب ها ) ، مونوکسیدکربن یخ زده ، متان و نیتروژن است . تریتون آبفشان ها یا چشمه های آب سردی دارد که به جای آب گرم ، نیتروژن از آنها جاری می شود.
نپتون در اساطیر یونان خدای دریاها بود.


منبع: http://www.astronomy.com/observing/astro-for-kids/2008/03/mars
مترجم: فاطمه اشعاری
دانش آموز پایه هفتم، مدرسه فرزانگان زینب شهر ری ( تیزهوشان )، دوره اول

  امتیاز: 0.00