منو
 کاربر Online
452 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 11 اردیبهشت 1395 [12:15 ]
  افزایش ذخیره‌سازی انرژی بالا در ابرخازن‌ها با روش ابداعی محققان کشور
 

افزایش ذخیره‌سازی انرژی بالا در ابرخازن‌ها با روش ابداعی محققان کشور

پژوهشگران دانشگاه قم با همکاری محققان دانشگاه‌های پیام نور کرمان و شهید بهشتی با استفاده از نانوکامپوزیت‌ها، ابرخازن‌هایی با ظرفیت ذخیره ساز‌ی انرژی بالا و قیمت تمام شده پایین تولید کردند.

يك عضو هیأت علمی دانشگاه قم در این باره گفت: در این تحقیقات که با همکاری محققان دانشگاه‌های پیام نور کرمان و شهید بهشتی انجام شده، سعی شده است با ساخت مقرون‌ به ‌صرفه‌ نانو ذرات سرامیکی، نانوکامپوزیت‌هایی پلیمری – سرامیکی مناسب برای استفاده در ابرخازن‌ها با کارایی بهتر تهیه شود.

وی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح خاطر نشان کرد: تولید نانو ذرات پایدار سرامیکی با درجه خلوص بالا و با روش‌های نوین و اقتصادی به دلیل کاربردهای ویژه در ساخت لیزرهای جامد و تولید نانوکامپوزیت‌های پلیمری – سرامیکی مورد استفاده در ابرخازن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محقق طرح به بیان دستاوردهای اجرای این طرح پرداخت و ادامه داد: با سنتز نانوذرات پودر ایتریوم آلومینیوم گارنت خالص به روش الکتروشیمیایی به‌ عنوان یک ماده‌ سرامیکی پیشرفته دوستدار محیط‌ زیست، ساخت این ابرخازن‌ها به روشی ساده و کم‌هزینه صورت گرفته است. وی افزایش پایداری مکانیکی و ظرفیت ذخیره‌ انرژی، وزن کم و انعطاف‌پذیری بالای ابرخازن‌های تولید شده را از مزیت‌های استفاده از نانوذرات در طراحی این نوع ابرخازن‌ها دانست.

  امتیاز: 0.00