منو
 کاربر Online
452 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 27 فروردین 1395 [13:27 ]
  مواد غذایی مضر برای قلب
 

روغن نباتی جامد، روغن پالم و نارگیل که در اغلب روغن‌های مخصوص سرخ کردن و شیرینی قنادی به کار برده می‌شود، چربی‌های حیوانی نظیر پیه و دنبه که در انواع خوراک‌های گوشتی، کباب، آبگوشت، سوسیس و کالباس، همبرگر و ناگت استفاده می‌شود، گوشت گوسفند که در مقایسه با سایر گوشت‌ها کلسترول و تری‌گلیسیرید بالاتری دارد، کله پاچه بخصوص بناگوش، چشم، مغز و احشایی چون دل و جگر که بیشترین میزان کلسترول را دارد، پوست مرغ، لبنیات پرچرب، انواع سس‌های سفید، انواع غذاهایی که در روغن غوطه‌ور سرخ می‌شوند و کیک و شیرینی‌هایی که با خامه تهیه شده باشند، بتدریج با افزایش چربی خون باعث رسوب چربی و تنگ شدن و در نهایت گرفتگی عروق و سکته قلبی و مغزی می‌شود.

هچنین مصرف زیاد نمک، موجب افزایش فشار خون می‌شود و فشار وارده به قلب، مغز، کلیه‌ها، چشم و تمام رگ‌های خونی بدن را افزایش می‌دهد و اولین ضربه خود را با تورم بدن بخصوص در ناحیه پاها و قوزک نمایان می‌کند.

قند، شکر، عسل، خرمای رسیده و بسیار شیرین و تمام مواد غذایی نشاسته‌ای به دلیل افزایش قند خون و تبدیل آن به چربی، موجب افزایش چربی خون می‌شوند. همه مواد غذایی خام بخصوص سبزیجات، حاوی درصدی سدیم هستند و با توجه به این که اغلب محصولات کارخانه‌ای بویژه پنیر، رب گوجه‌فرنگی و انواع نان صنعتی و سنتی بیشترین میزان نمک و سدیم مخفی را در ترکیبات خود دارند، در نتیجه استفاده از نمک بر سر سفره غذا مجاز نیست و توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی، کلیوی و پرفشاری خون در تمام محصولات کارخانه‌ای و غذاهای خانگی از نمک‌های رژیمی که 50 درصد آن سدیم و 50 درصد دیگر آن حاوی پتاسیم است، استفاده کنید.

مصرف دو تا سه لیوان شیر و ماست کم چرب و پنیر کم‌نمک به مقدار 30 گرم (یک قوطی کبریت) در روز مجاز است. مصرف سفیده تخم‌مرغ برای مبتلایان بیماری‌های قلبی به دلیل نداشتن کلسترول محدودیتی ندارد، اما زرده تخم‌مرغ نباید بیش از دو عدد در هفته استفاده شود، ضمن این که در مصرف ادویه تند و مواد کافئین‌دار مثل قهوه و چای پررنگ به دلیل افزایش ضربان قلب زیاده‌روی نکنید.

  امتیاز: 0.00