منو
 کاربر Online
416 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 17 فروردین 1395 [04:32 ]
  نانوبرسی که غبار را دفع می‌کند
 

نانوبرسی که غبار را دفع می‌کند

دانشمندان دانشگاه درکسل روش جدیدی برای ساخت یک پلیمر نانوبرس طراحی کرده‌اند که شامل مواد زبری می‌شود که از انباشت گرد وخاک ِبر روی سطوح مختلف جلوگیری می‌کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، برس‌های پلیمری در حال حاضر برای پوشش‌دهی همه چیز از جمله لنز عینک، قایق‌ها و دستگاه‌های پزشکی برای جلوگیری از لکه، اثر مواد شیمیایی و میکروب گرفته تا مفاصل مصنوعی و اجزای مکانیکی خودروها با عملکرد روان‌کننده استفاده می‌شوند.

این نانوبرس درجه بالاتری از کنترل را بر روی شکل برس و موی آن به دانشمندان ارائه کرده و بسیار کارآمدتر است.
رویکرد محققان شامل طراحی یک ورق دوبعدی کاربردی از بلورهای پلیمری مشابه به یک تکه مقیاس نانو از نوار دو طرفه است. زمانی که این ورق بر روی یک زیرلایه چسبانده می‌شود و بلورها در آن حل می‌شوند، زنجیره پلیمر باقی مانده از هم باز شده و موی برس را تشکیل می‌دهند.

برس جدید، فشرده‌ترین برس پلیمری تا به امروزه بوده که موهای آن کمتر از یک نانومتر از هم فاصله دارند. مواد برس پلیمری بطور خاص در موقعیتهایی مورد استفاده هستند که قطعات باید در فاصله نزدیکی از هم قرار بگیرند؛ اما همچنین باید بتوانند بدون سایش حرکت کنند.

این برس‌ها همچنین در پاک نگهداشتن سطوح مهم از ذرات، مواد شیمیایی، پروتئین‌ها و سایر عوامل رسوب موثر عمل می‌کنند.
این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع: ايسنا

  امتیاز: 0.00