منو
 کاربر Online
772 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 28 اسفند 1394 [13:44 ]
  نوروز و لحظه تحویل سال 1395 و توضیح نجومی آن
 

نیاکان ما در قدیم، در علم نجوم تبحر خاصی داشتند. آنها دایره البروج و منطقة البروج و استوای سماوی را به خوبی می شناختند و از حرکت خورشید در برجها آگاه بودند. در واقع آنچه را که ما امروز به نام نوروز می شناسیم اثراتی از علم و دانش نجومی آنها است که به طور مختصر به آن می پردازیم. مسیر ظاهری حرکت خورشید در كره آسمان، دایره البروج ناميده مي شود و در دو نقطه، صفحه ی استوای آسمان را قطع می کند . یکی از این نقاط اعتدال بهاری و ديگري اعتدال پاييزي است. خورشيد هر سال از اين دو نقطه عبور مي كند. ويژگي هاي اين دو نقطه تقريبا با هم يكسان است و هر كدام مي توانست به عنوان شروع سال توسط ايرانيان باستان مورد استفاده قرار گيرد. اما از آنجا كه: پس از نقطه اعتدال بهاره زمين به سمت رويش و تولدي نو پيش مي رود، در حاليكه پس از نقطه اعتدال پاييزه زمين به سمت برگ ريزان و از دست دادن فضاي سبز خود مي رود، لذا ايرانيان باستان با توجه به ويژگيهاي بهار و فصل بعد از آن، نقطه اعتدال بهاري را به عنوان شروع سال خود انتخاب كردند. نقطه اعتدال بهاری، نوروز ، شروع هر سال جدید برای ما ایرانیان می باشد. ذكر اين نكته لازم است كه نقطه ی اعتدال بهاري در حال جا به جا شدن است. حرکت نقطه ی اعتدال فروردین را، حرکت تقدیمی اعتدالین يا رقص محوري زمين می گویند . پس نقطه ی اول فروردین همیشه در یک صورت فلکی نخواهد بود . این نقطه 2000 سال پیش درصورت فلکی حمل بوده است ولی امروز به صورت فلکی حوت منتقل شده است.

لحظه تحويل سال نو طبق اعلام مركز تقویم دانشگاه تهران به شرح زیر می باشد:

لحظه تحويل سال 1395 هجري شمسي به ساعت رسمي جمهوري اسلامي ايران:
08.00.12 (ساعت 8 و صفر دقیقه و 12 ثانیه) روز یکشنبه 1 فروردین 1395 هجری شمسی
مطابق با 10 جمادی الثانیه 1437 و 20 مارس 2016 میلادی
دبير انجمن نجوم سايت رشد، شروع سال نو هجري شمسي 1395 را به همه دانش آموزان و علاقه مندان به علم نجوم و دانش ستاره شناسي و همه مردم كشورمان تبريك و تهنيت عرض مي كند.

  امتیاز: 0.00