منو
 صفحه های تصادفی
همبستگی مکانیکی و همبستگی ارگانیک
نفوذ ترکمانان سلجوق در ایران در عهد مسعود غزنوی
دین زنده
قطع بسیار باریک در عکاسی
رضایت فاطمه از همسری با امام علی علیه السلام
ترکیب رنگهای RGB
معادلات دیفرانسیل معمولی
تیره ساپنداسه
Radon
اسید چرب
 کاربر Online
962 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 26 اسفند 1394 [20:38 ]
  واضح‌ترین تصویر از صفحه غبارآلود اطراف ستاره پیر
 

تیمی از ستاره‌شناسان با استفاده از نیروی کامل تداخل‌ سنج تلسکوپ بسیار بزرگ (VLTI) در رصدخانه پارانل سازمان فضایی اروپا در شیلی، واضح‌ترین تصویر از صفحه غبارآلود اطراف یک ستاره پیر را ثبت کرده‌اند که نشان می‌دهد صفحات اطراف ستارگان پیر مشابه نمونه‌های اطراف ستارگان جوان هستند.
بسیاری از ستارگان با نزدیک شدن به پایان عمرشان صفحات ثابتی از غبار و گاز را در اطراف خود ایجاد می‌کنند. این صفحات شبیه صفحه‌های اطراف ستارگان جوان هستند. تاکنون ستاره‌شناسان نتوانسته بودند این دو نوع را که در ابتدا و انتهای چرخه حیات ستاره‌ای شکل می‌گیرند، با هم مقایسه کنند.
محققان یک سیستم ستاره‌ای پیر در حدود 4000 سال نوری از زمین را در صورت‌ فلکی بادبان بررسی کردند. این سیستم دوتایی از یک ستاره غول‌پیکر قرمز که ماده در صفحه اطراف پخش کرده و یک ستاره معمولی‌تر در نزدیکی آن تشکیل شده است.

تصویر

محققان با ترکیب نور چند تلسکوپ VLTI توانستند تصویری با وضوح بسیار بالا بدست بیاورند. این وضوح در مقایسه مانند توانایی تعیین اندازه و شکل یک سکه کوچک از فاصله 2000 کیلومتری است.
لبه داخلی حلقه غبار که برای نخستین بار در این مشاهدات دیده شده، به خوبی با سرآغاز مورد انتظار صفحه غبار مطابقت دارد.
محققان دریافتند که صفحه‌های اطراف ستارگان پیر بسیار شبیه نمونه‌های تولید کننده سیاره در اطراف ستارگان جوان هستند.
این تحقیق در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

منبع: http://parssky.com/view/FA/85.aspx

  امتیاز: 0.00