منو
 صفحه های تصادفی
آیا درخواست کارهای خارق العاده شرک است؟
مفرد
اصل تقویت مثبت
صله رحم
شمایل و قیافه مبارک حضرت مهدی « ع » - امام صادق علیه السلام
منطق روایت
کاهش سرعت نور
تاریخ معاصر امریکا
عناصر گروه IA (قسمت سوم)
آخرین سخن امام حسین علیه السلام با عمر بن سعد
 کاربر Online
297 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 17 اسفند 1394 [10:48 ]
  میکروسکوپ هاي سه بعدی و تشخیص بیماریها
 

میکروسکوپ هاي سه بعدی و تشخیص بیماریها

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، امکان مشاهده سلول کشت داده شده در محیط آزماشگاهی از سالها قبل امکان پذیر است؛ ولی سلول های زنده در محیط زیستی طبیعی رفتار متفاوتی را نشان می دهند.

محققان دانشگاه تگزاس موفق به ساخت یک میکروسکوپ سه بعدی شده اند که علاوه بر امکان مشاهده سلول های زنده و تعامل بین آنها، ماتریس کلاژن سلولی را نیز بررسی می کند و هیچ گونه آسیبی به محیط سلول وارد نمی کند.

محققان با استفاده از این میکروسکوپ پرده از برخی اسرار برآمدگی های کوچک سطح تومور که bleb نام دارد، برداشته اند. تصور می شود این برآمدگی ها نقش مهمی در بقای سلول های سرطانی یا حرکت آن ها دارند.

ادامه این تحقیقات نشان می دهد چرا برخی افراد هرگز به سرطان مبتلا نمی شوند و چرا سرطان در برخی بیماران در برابر انواع درمان مقاوم است.

محققان برای تکمیل این پروژه در تلاش برای توسعه یک نرم افزار کامپیوتری برای بررسی و توصیف تصاویر بدست آمده از میکروسکوپ سه بعدی هستند.نتایج این تحقیقات در نشریه Developmental Cell منتشر شده است.

  امتیاز: 0.00