منو
 کاربر Online
381 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 17 اسفند 1394 [10:15 ]
  کشف ذره بنیادی جدید
 

کشف ذره بنیادی جدید

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این ذره جدید که (X(5568 نامگذاری شده است، تقریبا جرمی برابر شش فوتون دارد و اولین کوارک چهار قسمتی است که از چهار نوع کوارک مختلف ساخته می‌شود.

کوارک یک ذره بنیادی و یکی از اجزای پایه‌ تشکیل ‌دهنده ماده است. کوارک‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا ذرات مرکبی به نام هادرون را پدید آورند که پایدارترین آن‌ها پروتون و نوترون اجزای تشکیل‌ دهنده هسته اتم هستند.

به گفته محققان؛ کوارک‌ها بلوک‌های ساختمانی هستند که ذرات زیر اتمی که معروفترین آنها پروتون‌ها و نوترون‌ها هستند را تشکیل می‌دهند.

به ازای هر کوارک یک پاد ذره متناظر به نام `پادکوارک` یا ضد کوارک (antiquark) وجود دارد که تنها تفاوت آن با کوارک متناظرش این است که برخی از ویژگی‌های آن اندازه یکسان و علامت مخالف دارند.

به خاطر پدیده‌ای که به حبس رنگ معروف است، کوارک‌ها هیچ‌گاه به صورت انفرادی یافت نمی‌شوند و مستقیما قابل مشاهده نیستند. آن‌ها را فقط می‌توان درون هادرون‌هایی مانند باریون‌ها (که نمونه‌های آنها پروتون و نوترون هستند) و مزون‌ها یافت به همین دلیل بیشتر دانسته‌های ما از کوارک‌ها از مشاهده هادرون‌ها بدست آمده است.

ماده کوارکی، یک ماده گرم و متراکم است که لحظاتی پس از انفجار بزرگ بوجود آمده و هنوز هم در درون فوق العاده متراکم ستارگان نوترونی وجود دارد.

تاکنون شش نوع کوارک شناخته شده است که دارای نام‌های جالبی هستند: بالا و پایین (up,down) افسون و شگفت (charm,strange) و سر و ته (top,bottom) که هر کدام از این‌ها نیز دارای یک همتای ضد ماده هستند.

لازم به ذکر است که انتخاب این نام‌ها دلیل و معنای خاصی ندارد. تمام ذرات موجود در طبیعت از کوارک، سه کوارک و پادکوارک ساخته شده‌اند. این کشف جدید نیز از چهار کوارک (دو کوارک و دو پادکوارک) ساخته شده است.

داری زیمینسکا، فیزیکدان دانشگاه ایندیانا اظهار کرد: این ذره جدید منحصر به فرد، عجیب و زیبا است. این کشف تولد یک پارادایم جدید و یک تغییر بزرگ در درک ما از ذرات بنیادی است.

  امتیاز: 0.00