منو
 کاربر Online
461 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 04 اسفند 1394 [11:57 ]
  مسابقه‌ی پایین رفتن
 

مسابقه‌ی پایین رفتن

سوسپانسیون غلیظی از ذرات می‌توانند سریعتر از یک تک ذره در سیال پایین بروند.

تصویر

با تکان دادن یک گوی شیشه‌ای برفی، ذرات اکلیلی که در پایین آن جمع شده‌اند پراکنده شده و مه‌ای را ایجاد می‌کنند که به آرامی پایین می‌ریزد. اینکه چقدر زمان می‌برد تا دانه‌های برف ته‌نشین شود بستگی به برهمکنش بین سیال و ذرات دارد. اما عموماً پایین رفتن مه خیلی بیشتر از پایین رفتن یک تک ذره در همان سیال طول می‌کشد. اکنون روبرتو پیازا Roberto Piazza و همکارانش در پلی تکنیک میلان در ایتالیا نشان داد‌ه‌اند که اگر این ذرات از طریق نیروهای جاذبه‌ی قوی برهمکنش کنند آنگاه عکس این موضوع اتفاق می‌افتد یعنی ابر ذرات چگالتر، زودتر ته‌نشین می‌شود.

به ازاء یک غلظت مشخص، پیازا و همکارانش مشاهده کردند که هرچه برهمکنش جاذبه‌ای بین ذرات قویتر باشد، آن‌ها سریعتر پایین می‌ افتند. وقتی چسبندگی بین ذرات به حدی بود که تقریباً کپه کپه می‌شدند، سرعت نشست از سرعت اندازه‌گیری شده برای تک ذره بیشتر می‌شد و با افزودن به تعداد ذرات موجود در سیال، سرعت باز هم افزایش می‌یافت. نویسندگان مقاله
پیشنهاد می‌کنند که حرکت این ذرات با جاذبه‌ی قوی می‌تواند به دسته‌ی‌ ماهی‌ها که در آن نزدیک بودن ماهی‌ها به هم ممانعت سیال محیطی را کاهش داده و اجازه می‌دهد سریعتر از حالت تکی حرکت (یا در این مورد سقوط) کنند مرتبط باشد.

  • سورفکتانت‌ها یا مواد فعال سطحی موادی هستند که هنگامی که به مقدار بسیار ناچیز استفاده می‌شوند کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

منبع
http://physics.aps.org/synopsis-for/10.1103/PhysRevLett.116.038301
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1941

  امتیاز: 0.00