منو
 کاربر Online
1129 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 04 اسفند 1394 [12:49 ]
  ساخت لیزرهای در مقياس نانو
 

ساخت لیزرهای در مقياس نانو

محققان آمریکایی یک راه جدید برای تولید سیم در مقیاس نانو با قطر کوچکی در اندازه 200 نانومتر یا یک میلیاردم متر را یافتند که می‌تواند به عنوان یک لیزر کوچک قابل تنظیم مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، پایگاه خبری شین هوا گزارش داد که این پروژه به رهبری پیدونگ یانگ، شیمیدان دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی لارنس برکلی و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی انجام شد.

در یک مقاله که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است، محققان اظهار کردند که یک فرآیند محلول شیمیایی ساده را برای ساخت ترکیب خود مونتاژ از کریستال‌ها ، سیم‌های متشکل از سزیم، سرب و برم را در مقیاس نانو توسعه دادند.

یانگ اظهار کرد: بسیاری از پژوهشهای قبلی پیرامون این نوع مواد بر روی برنامه‌های کاربردی انرژی خورشیدی متمرکز شده‌اند.

پیشرفت‌های بسیاری با این مواد در چند سال گذشته اتفاق افتاده است . این مواد مرز تحقیقاتی جدیدی را برای اپتوالکترونیک باز می‌کنند.

تیم تحقیقاتی یانگ تقریبا 15 سال پیش با استفاده از یک ترکیب متفاوت از مواد ، از جمله اکسید روی (ZnO) و گالیم نیترید(GaN) در توسعه لیزرهای نانوسیم پیشگام بودند.

این تیم در آخرین پژوهش خود کشف کردند که چگونه میتوان با فرو بردن یک فیلم نازک حاوی سرب در یک محلول متانول سزیم، برم و کلر گرم شده تا 50 درجه سانتیگراد، این نانوسیم‌ها را تولید کرد.

این نانوسیم‌ها به قطر 200 تا 2300 نانومتر یا 0.2تا2.3 میکرون و طول از 2 تا 40 میکرون هستند.

یانگ اظهار کرد: این نانوسیمها اولین نانوسیمهایی هستند که با استفاده از ترکیبی از مواد کاملا معدنی، بدون هیچ کربنی می‌توانند نور لیزر را متصاعد کنند. محققان نشان دادند که این لیزرها می‌توانند به یک طیف وسیعی از نور از جمله طول موج‌های قابل مشاهده سبز و آبی تنظیم شوند.

ساختار کریستالی این نانوسیم‌ها بسیار شبیه نمک است و آنها در برابر رطوبت موجود در هوا حساس هستند. یانگ این مسأله را نوعی ضعف در نانوسیمها می‌داند و اعتقاد دارد که این ضعف به زودی باید بهبود یابد.

  امتیاز: 0.00