منو
 کاربر Online
1052 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 30 بهمن 1394 [09:46 ]
  حالت چهارم ماده و رسانايي آن
 

حالت چهارم ماده و رسانايي آن

پلاسما، که به عنوان حالت چهارم ماده شناخته می شود، رساناي بسيار خوبي براي برق است و در مواردي حتي بهتر از بهترين رساناهاي فلزي عمل مي کند. اگر مقداري گاز معمولي را يونيزه کنيم، يعني درون آن تخليه الکتريکي انجام دهيم، گاز به پلاسما تبديل مي شود زيرا تخليه الکتريکي سبب مي شود ذرات گاز باردار شوند. هر اتم معمولي از يک هسته با بار مثبت و ابري از الکترون ها با بار منفي در اطراف آن تشکيل شده است. بار الکتريکي اتم در حالت عادي صفر است.

اگر ميدان الکتريکي نيرومندي بر گازي معمولي اعمال کنيم ممکن است تعدادي از الکترون ها اتم هاي خود را بدرود گويند. هر اتم که به اين ترتيب تحت تاثير قرار بگيرد به طور مثبت باردار مي شود و در اين حالت مي گوييم اتم به يون تبديل شده است- خيلي ساده و مفيد و مختصر يون رو توضيح دادم-.

الکترون هاي جدا شده که بار منفي دارند آزادانه در دستگاه حرکت مي کنند. اين الکترون هاي آزاد از ميدان الکتريکي انرژي مي گيرند و سرعتشان زياد و زيادتر مي شود و در اين روند به اتمهاي ديگر برخورد مي کنند و سبب آزاد شدن الکترون هاي بيشتر مي شوند.

اين کار به طور پي در پي صورت مي گيرد و تعداد الکترون هاي آزاد شده رفته رفته زيادتر مي شوند. اين فرايند به فرايند آبشاري معروف است. در اين ميان تخليه الکتريکي گسترش مي يابد و جريان الکتريکي برقرار مي شود. گاز قبل از تخليه الکتريکي در آن نارسانا بود در مواقعي که تخليه الکتريکي بسيار قدرتمندي انجام مي گيرد ، ممکن است تمام اتم هاي گاز به سبب فرايند آبشاري يونيزه شوند و گاز به پلاسما تبديل شود.

  امتیاز: 0.00