منو
 کاربر Online
590 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 28 بهمن 1394 [12:15 ]
  سامانه اي براي تولید همزمان برق از باد، دریا و خورشید!
 

سامانه اي براي تولید همزمان برق از باد، دریا و خورشید!

برای نخستین بار در دنیا مخترع ایرانی دستگاهی را طراحی کرده است که همزمان با استفاده از سه انرژی باد، امواج دریا و خورشید برق تولید می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، رضا کریمی، مخترع دستگاه تولید برق از امواج دریا که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت بین‌المللی این اختراع را انجام داده، درباره این اختراع عنوان کرد: این دستگاه به منظور تولید برق از امواج دریا طراحی شد؛ اما در حاشیه آن به منظور افزایش بهره‌وری از دستگاه استفاده از انرژی خورشیدی و باد در سطح دریا نیز مد نظر قرار گرفت. بنابراین با استفاده از این دستگاه می‌توان همزمان از سه انرژی خورشید، باد و امواج برای تولید برق استفاده کرد.

کریمی اظهار کرد: قسمت اولیه دستگاه فلت و کانورتری است که تنها با استفاده از انرژی امواج برق تولید می‌کند و در سطح آن سلول‌های خورشیدی و توربین‌های بادی نیز نصب می‌شوند.

به گفته وی، دستگاه‌های تولید کننده برق از امواج دریا در سه دسته قرار می‌گیرند؛ دستگاه‌هایی که روی خط ساحلی، نزدیک ساحل یا عمق بیش از صد متر نصب می‌شوند. این دستگاه تنها در دو بخش نزدیک ساحل و عمق بیش از صد متر کاربرد دارد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش‌های نزدیک ساحل این دستگاه تنها از انرژی امواج دریا برای تولید برق استفاده می‌کند و در عمق بیش از صد متر به دلیل نصب مجموعه‌ای از فلت‌ها سطح وسیعی ایجاد می‌شود که روی آن سلول‌های خورشیدی قرار می‌گیرند؛ همچنین بر روی ستون‌هایی که این فلت را نگه داشته‌اند، توربین‌های بادی نصب می‌شوند. بنابراین قابلیت استفاده از سه انرژی در دستگاه فراهم می‌شود؛ در صورتی که حتی در نمونه‌های خارجی نیز تنها استفاده از یک نوع انرژی مطرح است.

کریمی با بیان اینکه قبل از ساخت دستگاه تمام نمونه‌های خارجی و داخلی را مورد مطالعه قرار دادم، گفت: در بیشتر نمونه‌ها حداکثر دریافت نظری انرژی 70 درصد بود که در عمل به 20 درصد می‌رسد؛ بنابراین در طراحی‌ها در نظر داشتم این محدودیت را رفع کنم.

وی عنوان کرد: این دستگاه در تئوری 100 درصد امواج دریا را جذب می‌کند و در فرایند تبدیل انرژی با هدر رفت، این میزان به 60 درصد کاهش می‌یابد که باز نیز این میزان انرژی بی نظیر است و در دنیا دستگاهی با این ویژگی ساخته نشده است.

  امتیاز: 0.00