منو
 کاربر Online
666 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 28 بهمن 1394 [12:13 ]
  نظریه اي كه پس از یک قرن تاييد شد!
 

نظریه اي كه پس از یک قرن تاييد شد!

دانشمندان در اواسط بهمن ماه اعلام کردند که موفق به کشف امواج گرانشی یا امواج فضا - زمان شده‌اند و پس از یک قرن شواهد مستقیمی از آن یافته‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این نوع از امواج توسط آلبرت اینشتین در سال 1916 از طریق نسبیت عام ارائه شده بود.

کشف جدید دانشمندان نقطه عطفی است که می‌تواند فصل جدیدی در درک جهان هستی رقم بزند.

محققان می‌گویند که امواج گرانشی از دو سیاهچاله به وجود می‌آیند که به دور یکدیگر می‌چرخند. سیاه چاله‌ها اجسام فوق‌العاده متراکمی هستند که وجود آنها نیز قبلا` توسط اینشتین پیش‌بینی شده بود.

این امواج گرانشی با استفاده از یک جفت آشکارساز لیزری غول‌پیکر در لوئیزیانا و ایالت واشنگتن، طی یک تلاش طولانی برای تایید وجود آنها کشف شدند.

این پدیده توسط دو آشکارساز زیرزمینی در آمریکا مشاهده شده که برای کشف ارتعاشات کوچک از عبور امواج گرانشی طراحی شده‌اند. این پروژه به رصدخانه امواج گرانشی تداخل سنج لیزری، یا لیگو(LIGO) معروف است.


آشکارسازی مستقیم امواج گرانشی
ماه‌ها طول کشید تا دانشمندان داده‌های خود را بررسی کرده و آنها را جمع‌بندی و سپس ارائه کنند.

دانشمندان می‌گویند که لیگو طلیعه یک میدان کاملا` جدید از فیزیک نجومی است.

امواج گرانشی امواجی هستند که توسط میدان گرانشی تولید می‌شوند.آنها در سرعت نور حرکت کرده و توسط هیچ چیزی مسدود یا متوقف نمی‌شوند.

فضا- زمان نیز عبارت است از یک مدل ریاضی که زمان و فضا را به صورت درهم‌تنیده و به عنوان یک کمیت پیوسته با یکدیگر ترکیب می‌کند. در فضا-زمان سه بعد فضا و یک بعد زمان در هم ادغام می‌شوند و یک محیط پیوسته چهار بعدی را ایجاد می‌کنند. با ترکیب فضا و زمان و ایجاد یک محیط خمیده واحد، فیزیکدانان توانسته‌اند تئوری‌های فیزیک را هم در سطح کیهانی و هم در بعد اتمی ساده‌سازی کنند.

به گفته اینشتین فضا-زمان مانند یک شبکه است که در زیر وزن یک جسم دچار خمیدگی شده است.امواج گرانشی مانند انحناهایی هستند که از پرتاب یک سنگ ریزه در یک حوضچه بوجود می‌آیند.

پیش از این نیز دانشمندان قادر به محاسبه امواج گرانشی بودند اما آنها هرگز این امواج را به طور مستقیم مشاهده نکرده بودند.

آشکارساز سوم به نام VIRGO، قرار است اواخر امسال در ایتالیا شروع به کار کند.

به گفته دانشمندان،این آشکارساز، جزء پیچیده‌ترین ماشین‌آلاتی است که انسان تا کنون ساخته است.

  امتیاز: 0.00