منو
 صفحه های تصادفی
کاپتوپریل
فلسفه هایی از اخلاق
کویی یویی
فلسفه وجودی حروف مقطعه
جانشینان کریم خان زند
نکاتی درباره سطوح شیبدار
مراقبتهای دندانی در دوران حاملگی
رعایت حقوق همسایگی
فرماندهان سپاه امام علی علیه السلام در جنگ جمل
جای پای نانو تکنولوژی در علوم
 کاربر Online
673 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 28 بهمن 1394 [12:12 ]
  تصویر رعد و برق زمین از فضاي بيرون زمين
 

تصویر رعد و برق زمین از فضاي بيرون زمين

تیم پیکه، فضانورد انگلیسی ایستگاه فضایی بین‌المللی تصویر و فیلمی کوتاه از وقوع صاعقه بر روی زمین را به نمایش گذاشته است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، با وقوع صاعقه در شب، آسمان کاملا روشن می‌شود اما در روز این رویداد با پیش‌زمینه ابرهای خاکستری قابل مشاهده است.

معمولا رعد پس از صاعقه رخ می‌دهد اما فاصله زمانی آن‌ها متفاوت است. اگر زمان بین رعد و برق 15 ثانیه باشد، احتمالا صاعقه در فاصله پنج کیلومتری رخ داده است.

پیکه که در ماموریت شش ماهه در ایستگاه فضایی به سر می‌برد، این رویداد را از فضا ثبت کرده است. در این تصویر می‌توان انحنای افق زمین را مشاهده کرد که انفجارهایی از نور سفید در نقاط مختلف در یک منطقه رخ داده‌اند. این انفجارها در حقیقت صاعقه هستند.

این تصویر گستره‌ای از سیاره را از شمال آفریقا تا ترکیه و روسیه در بر می‌گیرد.

سال گذشته سازمان فضایی اروپا فیلمی از وقوع صاعقه در سال 2012 را به نمایش گذاشته بود. فیلم تیم پیکه طولانی‌تر از فیلم قبلی بوده و محدود گسترده‌تری را تحت پوشش قرار داده است.

پیکه در دسامبر 2015 وارد ایستگاه فضایی شد و قرار است در ماه ژوئن به زمین بازگردد. وی در نخستین ماه‌های حضور خود در ایستگاه، کارهای زیادی از جمله درست کردن قهوه در فضا، چگونگی دوش گرفتن فضانوردان و همچنین یک پیاده‌روی فضایی را به نمایش درآورده و بسیاری از آن‌ها را از طریق شبکه‌های اجتماعی با مردم زمین به اشتراک گذاشته است.

تصویر

  امتیاز: 0.00