منو
 کاربر Online
411 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 17 بهمن 1394 [12:37 ]
  پرچمی که برق تولید می‌کند!
 

پرچمی که برق تولید می‌کند!

محققان دانشگاه جورجیا برای اولین ‌بار موفق به ساخت نوعی پارچه شدند که با وزش باد، برق تولید می‌کند.

به گزارش ایسنا، محققان با تولید پارچه مبدل انرژی مکانیکی به برق ایده تولید انرژی از پرچم در حال اهتزاز را عملی کردند.

تولید انرژی اقتصادی با پارچه‌های مبدل در مقیاس زیاد به کمک بالن‌ها با بالا بردن سطح پارچه و ارتفاع از زمین امکان‌پذیر می‌شود.

باد در ارتفاعات بالاتر سریع‌تر و به طور پیوسته جریان دارد، اما امکان استفاده از این جریان رایگان برای توربین‌های مبدل باد در سطح زمین میسر نیست.

تاکنون شرکت‌های بسیاری ایده ساخت توربین‌های شناور، کایت و هواپیماهای مجهز به توربین را برای شکار جریان باد پرانرژی ارتفاعات بالا طراحی و آزمایش کرده‌اند اما هیچ‌یک از این روش‌ها بازده کافی ندارند.

پروفسور ژانگ‌ لین وانگ، مهندس مواد از دانشگاه جورجیا در مورد فناوری پارچه‌های مبدل عنوان کرد: تمامی روش‌های معرفی شده برای تبدیل جریان قدرتمند باد در ارتفاعات بالا از نظر تئوری و عملی قابل اجرا نیستند اما با استفاده از پارچه‌های سبک و ارزان‌قیمت می‌توان از این جریان رایگان اما قدرتمند، انرژی الکتریکی برداشت کرد.

وی در مورد عملکرد پارچه مبدل در تولید برق عنوان کرد: پرچم تولید شده با روش برق مالشی، انرژی الکتریکی تولید می‌کند. هنگامی که سطح دو ماده مختلف یکدیگر را لمس کنند، الکترون‌ها از یک سطح به سطح دیگر منتقل می‌شوند.

پرچم مبدل ساخته شده توسط محققان دانشگاه جورجیا در مقیاس آزمایشگاهی تولید شده و حدود 1.5 سانتیمتر عرض و 30 سانتیمتر طول دارد.

  امتیاز: 0.00