منو
 کاربر Online
850 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 22 دی 1394 [18:55 ]
  گرانترین ماده جهان ساخته شد
 

گرانترین ماده جهان ساخته شد

دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به ساخت گرانترین ماده جهان شدند و اخیرا نمونه‌ای از آن به اندازه یک سوم وزن موی انسان را 33 هزار و 400 دلار به فروش رسانده‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا،‌این ماده که توسط شرکت طراح مواد کربنی ساخته شده، `اندوهدرال فولرن` (endohedral fullerenes) نام دارد که شامل مولکول‌های کربن کروی است. دو گرم از این ماده معادل قیمت یک هواپیمای ایرباس A380‌، یکی از گرانترین هواپیماهای جهان است.

ماده گرانتر از این ماده، ضد ماده است که در حال حاضر در بازار وجود ندارد، اما ناسا قیمت آن را 61 تریلیون دلار تخمین زده است.

اندوهدرال فولرن از 60 اتم کربن تشکیل شده و یک اتم نیتروژن در میان آن‌ها قرار دارد. در نتیجه این ساختار، اندوهدرال فولرن مبتنی بر نیتروژن از یک طول عمر فوق‌العاده طولانی اسپین الکترون برخوردار است.

این نانوساختارها به هیچ وجه جدید نیستند، آن‌ها ابتدا در سال 1985 کشف شدند اما اکنون قرار است در ساعت‌های اتمی برای دقیق‌تر کردن آنها بکار روند.

اگرچه ساعتهای اتمی فوق دقیق بسیار بزرگ و در اندازه یک کابینت هستند، اما امید است که در آینده نسخه‌های کوچکتر آن‌ها را بتوان در دستگاه‌های جی‌پی‌اس ادغام کرد.

این امر باعث ارتقای دقت دستگاه تا یک میلیمتر می‌شود. در مقایسه، احتمال خطای کنونی تا پنج متر است.

دانشمندان امیدوارند با کوچکتر کردن این فناوری تا اندازه یک میکروتراشه بتوانند از آن در تلفن‌های هوشمند نیز بهره ببرند.

  امتیاز: 0.00