منو
 صفحه های تصادفی
توهم
ولایت، حکومت و اطاعت
اربیم
تیره موز
تاریخچه پیدایش عدد و شمارش
غزوه ذات السلاسل
اهمیت خانواده
آذربایجان غربی
نقشه های متوکل برای تحقیر امام هادی علیه السلام
روانشناسی تمهای موسیقی
 کاربر Online
464 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 19 دی 1394 [20:29 ]
  ساخت کاغذی با قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته
 

ساخت کاغذی با قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته

تهران- ایرنا- محققان سوئدی با استفاده ازنانوسلولزها و پلیمرهای رسانا، موفق به تولید کاغذی شدند که قادربه ذخیره سازی الکتریسیته است؛ این کاغذ همانند یک ابرخازن عمل می کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا، پژوهشگران آزمایشگاه الکترونیک آلی دانشگاه لینکوپینگ در سوئد موفق به ساخت کاغذی شدند که می تواند الکتریسیته را در خود نگه دارد، نتایج مربوط به ساخت این کاغذ که حاوی نانوسلولز و پلیمرهای رسانا است در نشریه Advanced materials منتشر شده است.

این کاغذ که قطری در حدود 15 سانتیمتر و ضخامتی درحد چند دهم میلیمتر دارد، قادر به ذخیره 1 فاراد الکتریسیته است که قابلیتی درحد یک ابرخازن موجود در بازار دارد، این ماده می تواند چندصد بار شارژ شود در حالی که در هر بار تنها چند ثانیه فرآیند شارژ طول خواهد کشید.

این محصول، یک ماده بسیار رویایی است؛ چرا که در حال حاضر همه به دنبال استفاده از مواد تجدیدپذیر هستند، از این ماده می توان برای ذخیره انرژی در تابستان و مصرف آن در زمستان استفاده کرد.

ظاهر این ورق کاغذ بسیار شبیه به پلاستیک است؛ محققان با استفاده از آن اشکال مختلفی را ساخته اند، ماده اصلی این کاغذ نانوسلولز است که برای ساخت آن، الیاف سلولر در معرض فشار زیاد قرار داده شده و در نهایت ساختارهایی با قطر 20 نانومتر به دست آمده است.

این نانوسلولزها در محلول آبی ریخته شده و با پلیمری باردار ترکیب شده اند، این پلیمر به صورت یک پوشش اطراف الیاف را گرفته است، بین پلیمرها، محلول آبی مانند یک الکترولیت رفتار می کند.

این کاغذ موفق به ثبت رکوردی در انتقال یون و الکترون شده است که دلیل ظرفیت بالای ذخیره سازی این کاغذ وجود همین ویژگی است.

پالپ به دست آمده از فرآیند ساخت این کاغذ شباهت زیادی به پالپ کاغذ معمولی دارد و به سادگی می توان با تبخیر آب، آن را به کاغذ تبدیل کرد، در حال حاضر محققان به دنبال تولید انبوه این روش هستند و در این مسیر با چالش هایی روبرو خواهند بود.

  امتیاز: 0.00