منو
 کاربر Online
1120 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 19 دی 1394 [20:24 ]
  ساخت اولین میکروسکوپ گرمایی جهان
 

ساخت اولین میکروسکوپ گرمایی جهان

محققان فرانسوی برای اولین ‌بار موفق به ساخت میکروسکوپ جدید با قابلیت ثبت فعالیت‌های گرمایی سلول‌ها شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، پژوهشگران معتقدند که به کمک فناوری میکروسکوپ حرارتی می‌توان عملکرد سلول‌ها را در فعالیت‌هایی همچون ذخیره، انتقال و تبادل حرارت با محیط، ثبت و بررسی کرد.

محققان دانشگاه بوردو فرانسه با ترکیب فناوری دوربین‌های دید در شب با میکروسکوپ‌های معمولی، اولین نمونه از میکروسکوپ‌های گرمایی را تولید کردند که به کمک آن می‌توان فعالیت‌های حرارتی سلول‌ها که نشانگر وضعیت سلول‌ها در طول چرخه حیات است را بررسی کرد.

با اطلاعات دریافتی از میکروسکوپ گرمایی می‌توان تحولی در عرصه پیوند اعضاء ایجاد و روند انجماد و ذخیره خون در بافت‌های جدا شده از جریان خون را با دقت بیشتری بررسی کرد.

فعالیت‌های سلولی باعث تولید گرما در سلول‌ها می‌شود و با در نظر گرفتن میزان حرارت سلول‌ها می‌توان علت گرم شدن زخم‌های عفونی و توده‌های سرطانی را مشخص کرد.

دکتر توماس دیهو، متخصص تجهیزات پزشکی از مرکز مطالعات ملی فرانسه اظهار کرد: در این فناوری بافت سلولی مورد نظر بر روی صفحه تیتانیومی بسیار باریک قرار داده می‌شود و سپس به کمک لیزر میکرومتریک، تابش اندکی بر روی ورق تیتانیوم اعمال می‌شود.

وی در ادامه افزود: پس از تابش لیزر، اثر حرارتی سلول‌ها در مقیاس میکرونی بر روی ورق تیتانیوم باقی می‌ماند؛ بنابراین می‌توان به کمک فناوری میکروسکوپ گرمایی ، تصاویر جدیدی از سلول‌های زنده را ثبت کرد.

  امتیاز: 0.00