منو
 کاربر Online
850 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 12 دی 1394 [05:26 ]
  آغاز به کار کاوشگر ماده تاریک چین
 

دانشمندان چینی می گویند ایستگاه های زمینی پیام هایی از «ووکونگ»، نخستین ماهواره کاوشگر ماده تاریک این کشور دریافت کرده اند. به گزارشی از ایستگاهی در کاشغر، شمال غربی چین، آن ایستگاه موفق به ردگیری و دریافت پیام از کاوشگر ذرات ماده تاریک (موسوم بهDAMPE) شده است. دریافت و ضبط اطلاعات تقریبا هفت دقیقه طول کشید و سپس به مرکز ملی علوم فضایی این فرستاده شد.
ایستگاه هایی در «میون» واقع در پکن و «سانیا» در ایالت جنوبی «هاینان» نیز در همان روز موفق به ردگیری و دریافت اطلاعات از آن ماهواره شدند. دانشمندان کیفیت این اطلاعات را مطلوب ارزیابی کرده اند.
چین روز 17 دسامبر نخستین تلسکوپ فضایی خود را با هدف جستجوی سیگنال در ماده تاریک، که به گفته دانشمندان بخش عمده ماده موجود در جهان را تشکیل می دهد، به فضا فرستاد.
این ماهواره «ووکونگ» نامیده شده، که در زبان چینی یکی از شخصیت های افسانه ای ادبیات چینی است.
ووکونگ برای یک ماموریت سه ساله طراحی شده است، اما دانشمندان امیدوارند این ماموریت پنج سال به طول بیانجامد.
براساس این گزارش، ماده تاریک 83 درصد از تمام مواد کیهان را تشکیل می دهد؛ نور با برخورد به آن بازتاب پیدا نمی کند و مواد معمولی با کمترین کنش ممکن از آن عبور می کنند. این ماده که اساسا نامریی است با نام ماده تاریک شناخته می شود، اما کنش متقابل آن با جاذبه، تاثیرات به سزایی بر حرکت کهکشان ها و خوشه های کهکشانی می گذارد که هرگونه شک و شبهه در مورد وجود آن را از بین می برد.

تصویر

منبع:
http://www.irna.ir/fa/News/81900450

  امتیاز: 0.00