منو
 کاربر Online
1382 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 30 آذر 1394 [17:06 ]
  دانشنامه جهان اسلام در وب
 

9 جلد از دانشنامه جهان اسلام با هدف دسترسی آسان مخاطبان، روی پایگاه اطلاع رسانی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی قرار گرفت.
سعید عدالت نژاد، سردبیر این پایگاه اطلاع رسانی در نشست خبری كه صبح امروز با حضور حسن طارمی راد، معاون پژوهشی بنیاد معارف اسلامی در ساختمان بنیاد معارف اسلامی برگزار شد، گفت: مدت‌ها بود كه هیأت امنا درباره انتشار دانش نامه جهان اسلام به صورت الكترونیكی بحث‌هایی داشتند كه ما علاوه بر انتشار كتب انتشار الكترونیكی نیز داشته باشیم و سرانجام این طرح به تصویب رسید و ما نسخه الكتریكی این دانشنامه را نیز به طور رایگان با قابلیت ذخیره، دانلود و پرینت برای مراجعه كنندگان افتتاح كنیم.
وی افزود: در این نسخه الكترونیكی به آدرسWWW.DANESHNAME.COM وWWW.ENCYCLOPAEDIAISLAMICA.COM ، ما فهرست كارهایمان را تا پایان سال 1400 هجری شمسی در اختیار مراجعه كنندگان قرار داده ایم و مخاطبان به برنامه های آینده ما تا این سال نیز واقف خواهند بود.
وی درادامه گفت: تا به حال 9 جلد از این دانشنامه روی سایت قرار گرفته و نسخه الكترونیكی جلد دهم نیز تا یك ماه آینده آماده خواهد شد.
وی افزود: تا به حال روال كار این بود كه ابتدا نسخه‌های فیزیكی كتاب منتشر شود و بعد نسخه الكترونیكی ولی از جلد یازدهم به بعد مبنا تغییر خواهد كرد و ما ابتدا نسخه‌های الكترونیكی را روی سایت قرار می‌دهیم و بعد كتابها را منتشر خواهیم كرد.
وی در ادامه گفت: در این پایگاه سه زبانه علاقه‌مندان می‌توانند از طریق حروف الفبا و نیز از طریق جستجو در موضوعات دوازده گانه دانشنامه به مقالات مورد نظر خویش دسترسی پیدا كنند.
وی با بیان اینكه در این پایگاه، امكان جستجوی پیشرفته كلمات و نیز جستجوی عبارت قرارداده شده است، گفت: از دیگر ویژگی‌های مهم این پایگاه كه تمام مقالات آن به زبان فارسی در اختیار مراجعه كنندگان قرار می‌گیرد، ارائه فهرستی از همه مدخل‌هایی است كه برای تألیف مورد تصویب قرار گرفته اند. بنابراین می‌توان گفت نقشه كلی كار تدوین دانشنامه در قلمرو جهان اسلام و با تأكید بر ایران به عنوان خاستگاه نشر این دانشنامه تا پایان كار یعنی سال 1400 شمسی اینك مشخص است.
وی در ادامه اظهار داشت: در بخش‌های حاشیه‌ای این پایگاه بخش اخبار علمی فرهنگی نیز مهیا شده است و در حد امكان و توانایی صرفا به اخبار مربوط به معرفی و انتشار دائرة المعارف‌های دینی و نیز دائرةالمعارف‌های علوم انسانی در سراسر جهان می‌پردازد.
وی در پایان گفت:علاقه‌مندان برای اطلاع از چگونگی تشكیلات و ساختار ساده و در عین حال منظم بنیاد دایره المعارف اسلامی و نیز آشنایی با همكاران عضو هیأت علمی می‌توانند به بخش درباره ما رجوع كنند. بخش اخبار داخلی بنیاد هم محلی است برای گفتگو با همكاران و چه بسا بتواند وضعیت درونی ما را برای ناظران بیرونی به شرح درآورد.

  امتیاز: 0.00