منو
 کاربر Online
656 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 30 آذر 1394 [07:20 ]
  چرا ما همیشه یک روی ماه را مشاهده می کنیم ؟
 

با سلام. آتنا محسنی هستم از تهران. این نوشته به نظرم جالب آمد، با کمک اولیای خود تنظیم کردم و برای شما ارسال نمودم.
ما از روی زمین همواره یک طرف ماه را مشاهده می کنیم و میلیون ها سال است که طرف دیگر ماه مشاهده نشده است. دلیل این موضوع هم زمانی گردش ماه به دور خود و به دور زمین می باشد . در واقع چرخش ماه به دور خودش با گردش ماه به دور زمین همزمان است یا اگر گردش ماه به دور زمین را یک سال ماه در نظر بگیریم ، سال ماه با شبانه روز ماه یکی است.
همه ما می‌دانیم که ماه همانند زمین و سایر سیارات و قمرهای منظومه شمسی به دور خود نیز می‌چرخد. اما آیا چرخش ماه به دور خود مانند زمین هر 24 ساعت یک بار اتفاق می‌افتد؟ جالب است بدانید که این چرخش در ماه تقریبا یک ماه به طول می‌انجامد.
همیشه یک روی ماه از زمین قابل روئیت است
خورشید و سایر ستارگان در نظر ناظر مستقر بر ماه طلوع و غروب می‌کنند، که البته این عمل به آهستگی انجام می‌شود. اما جالب اینجاست که زمین برای همین ناظر ، که روی قسمتی از ماه که به سمت زمین است مستقر شده ، همیشه بر فراز افق در محلی ثابت قرار دارد و بجز نوساناتی بسیار کم و نامحسوس ، همواره بدون حرکت به نظر می‌آید. درست همانند بادکنک بزرگ آبی رنگی که برفراز یک کوه ثابت و محکم بسته شده باشد! و با این اوصاف فردی که در قسمت پشت ماه قرار دارد و زمین را نمی بیند، هرگز قادر به دیدن سطح زمین نخواهد شد. جالب است بدانید که سفینه‌های فضایی آپولو برای آنکه بتوانند همواره با زمین تماس رادیویی داشته باشند، در قسمت جلویی ماه که به سمت زمین قرار دارد فرود آمده‌ اند.

  امتیاز: 0.00