منو
 صفحه های تصادفی
خالد بن برمکی
قراریط
نشانه های ظهور ،اختلاف شیعیان
انواع روغن طبیعی ویژه چرم سازی
پراوسکیت
فایده‌های خواب
زندگی ستاره
طنز علمی و سرگرمی
سنجاب
حدود فیزیک کلاسیک
 کاربر Online
614 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 27 آذر 1394 [19:53 ]
  ساخت آزمایشی نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای در آینده ای نزدیک
 

ساخت آزمایشی نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای در آینده ای نزدیک

با افزایش روزافزون نیاز بشر به انرژی و افزایش آلایندگی نیروگاه‌های فسیلی، دانشمندان به دنبال عملی کردن فناوری بدون آلودگی راکتورهای گداخت یا همجوشی هسته‌ای هستند.

به گزارش ایسنا، مسؤولان یک شرکت بریتانیایی فعال در زمینه انرژی معتقدند که تا پنج‌ سال آینده می‌توان به فناوری ساخت نمونه آزمایشی نیروگاه‌های گداخت ‌هسته‌ای با تولید انرژی چند برابری نیروگاه‌های اورانیومی دست یافت.

محققان معتقدند که میلیاردها سال است که خورشید و سایر ستارگان کیهان به روش گداخت هسته‌ای انرژی بی‌نهایت زیادی تولید می‌کنند و در صورتی که فناوری ساخت نیروگاه‌های گداخت هسته‌ای امکان‌پذیر شود، نیاز سیری‌ناپذیر بشر به انرژی تامین خواهد شد.

محققان دانشگاه آکسفوردشایر بریتانیا معتقدند که با ساخت سومین نسل از راکتورهای کم‌حجم و کروی می‌توان تا سال 2020 به دمای 100 میلیون درجه سانتیگراد دست یافت. این دما حدود هفت برابر بیشتر از هسته خورشید است و برای آغاز واکنش گداخت هسته‌ای یا فیوژن ضروری است.

محققان رسیدن به فناوری تولید دمای لازم برای آغاز گداخت هسته‌ای را به معنای موفقیت کامل در تولید نیروگاه‌های برق گداخت هسته‌ای نمی‌دانند، بلکه معتقدند که رسیدن به چنین فناوری پیشرفته‌ای - امکان ساخت اولین نیروگاه‌ گداخت هسته‌ای - تا سال 2050 امکان‌پذیر خواهد بود.

  امتیاز: 0.00