منو
 کاربر Online
813 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 27 آذر 1394 [20:19 ]
  رنگ واقعی کهکشان راه شیری
 

تيمي از ستاره‌شناسان دانشگاه پيتسبورگ در جست‌وجوي رنگ حقيقي كهكشان راه‌شيري اخيرا دريافته‌اند كه رنگ آن به قدري سفيد است كه در چشم انسان مانند برف به نظر مي‌رسد.
رنگ يك كهكشان يكي از ويژگي‌هاي مهم آن محسوب مي‌شود؛ چرا كه با آن مي‌توان سن كهكشان را حدس زد. كهكشان‌ها معمولا به دو گروه عمده قرمز و آبي تقسيم مي‌شوند. كهكشانهاي قرمز از سن بيشتري برخوردار هستند؛ چرا كه تعداد ستارگان جوان در آنها بسيار كم است و اين در حاليست كه كهكشان‌هاي آبي به دليل وجود مقادير زيادي از ستارگان جوان از سن كمتري برخوردارند. سنجشهاي جديد، كهكشان راه شيري را در نزديكي مرز ميان اين دو گروه قرار داده است.
اين نتايج بسيار قابل توجه است؛ چرا كه پيش از اين مشاهده رنگ كهكشان راه شيري به دليل قرار گرفتن زمين در ميان آن بسيار مشكل بود. به همين دليل، ابرهاي گاز و غبار، تمام مناطق به جز نواحي نزديك را در خود گرفته و از نمايش يك تصوير بزرگ و كامل خودداري مي‌كرد.
براي حل اين مشکل، دانشمندان با استفاده از تصاوير بدست آمده از كهكشانهاي دورتر ديگر كه مشاهده آنها واضح‌تر است، استفاده كردند. اين كهكشانها توسط تلسكوپ اسلوان مشاهده شده كه به اندازه‌گيري ويژگي‌هاي دقيق حدود يك ميليون كهكشان پرداخته و تصاوير رنگي از تقريبا يك چهارم آسمان را ثبت كرده است. بدون اين داده‌ها براي مقايسه، تعيين رنگ دقيق كهكشان ممكن نبود. اين سنجش رنگ جديد به دانشمندان در درك بهتر توسعه كهكشان راه شيري و چگونگي ارتباط آن با ديگر اجسام مشاهده شده توسط ستاره‌شناسان كمك خواهد كرد. اين محققان به شناسايي كهكشانهايي با ويژگي‌هاي مشابه راه شيري مانند تعداد ستارگان آنها و سرعت توليد ستارگان جديد در آنها پرداختند كه هر دو در رنگ و درخشش كهكشان تاثيرگذارند. طبق اين مشاهدات آنها دريافتند كه احتمالا راه شيري در جايي ميان دو گروه رنگ كهكشاني قرار مي‌گيرد. اين در حاليست كه گفته دانشمندان، از آنجايي كه اين كهكشان هنوز در حال توليد ستاره بوده، احتمالا در ميلياردها سال آينده به سوي گروه قرمز حركت كند. نور كهكشان راه شيري بسيار نزديك به نور يك لامپ با حرارت چهار هزار و 700 تا پنج هزار كلوين است كه در چشم انسان به رنگ سفيد ديده مي‌شود.تصویر


منبع:
http://www.asriran.com/fa/news/197698

  امتیاز: 0.00